Nowe przepisy ułatwiły dostęp do broni palnej
Trzecia transza deregulacji objęła m.in. nowelizację ustawy o broni o amunicji. Zmiany dotknęły m.in. obowiązkowych badań lekarskich, dzięki którym będą one tańsze i dłużej ważne.
Nowe zasady obowiązują od poniedziałku. - Zmiany dotyczą badań lekarskich i psychologicznych, którym muszą się poddać osoby ubiegające się o pozwolenie na broń - powiedział Rzeczpospolitej komisarz Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji.
Zgodnie z nowelą orzeczenie lekarskie, niezbędne przy składaniu wniosku o pozwolenie na broń, musi zostać wydane nie później niż trzy miesiące wcześniej. Do tej pory były to dwa miesiące.
Badania są również znacznie tańsze. Teraz kosztują 15 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym badanie (obecnie 567,5 zł). Do tej pory trzeba było zapłacić 30 proc., a w przypadku odwołania 35 proc. 20 proc. płaciły osoby posiadające już pozwolenie.
Łatwiej będzie również uzyskać dokument pozwalający na posługiwanie się bronią należącą do firm ochroniarskich. Do tej pory trzeba było być pracownikiem takiego podmiotu. Obecnie uprawienie można nabyć pozostając bez zatrudnienia, ale dostęp do broni zastrzeżono jedynie dla "zawodowych" ochroniarzy.