Reklama
Reklama

Studio ADS z najlepszą koncepcją na Święty Marcin i okolicę

Koncepcja Studia ADS
Koncepcja Studia ADS

Studio ADS, które ma na swoim koncie m.in. projekt Starego Browaru, wygrało w konkursie na zagospodarowanie przestrzeni obejmującej obszar ulicy Św. Marcin oraz ulic 27 Grudnia, Gwarnej, Kantaka, Ratajczaka, alei Marcinkowskiego i placu Wolności. Pierwsze prace budowlane mają się odbyć w 2017 roku.

W piątek w Muzeum Archeologicznym ogłoszono wyniki konkursu na zagospodarowanie przestrzeni obejmującej obszar ulicy Św. Marcin oraz ulic 27 Grudnia, Gwarnej, Kantaka, Ratajczaka, alei Marcinkowskiego i placu Wolności. Droga do wyboru koncepcji była jednak długa.

W 2013 roku miasto przedstawiło wizję zmian dla ulicy Święty Marcin. Zaproponowano m.in. utrzymanie tu jedynie ruchu lokalnego, zwężenie jezdni z dwóch do jednego pasa ruchu, a także wprowadzenie zakazu przejazdu ulicą Ratajczaka przez Święty Marcin.

W marcu 2015 roku zorganizowano konsultacje w sprawie koncepcji przebudowy Świętego Marcina od Kościuszki do Marcinkowskiego oraz Al. Marcinkowskiego od ulicy Święty Marcin do Podgórnej, podczas których zaprezentowano mieszkańcom dwa warianty. W czerwcu ogłoszono, że w trakcie konsultacji mieszkańcy wskazywali na wariant II, jako ten do realizacji.

W sierpniu ogłoszono natomiast konkurs, który dziś został rozstrzygnięty. Zorganizowano go we współpracy z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Prace można było składać do 29 października - wpłynęły 23 projekty. Zadaniem uczestników konkursu było "twórcze podejście do rozwiązań przestrzenno-funkcjonalnych obszaru ulic i placów objętych konkursem w ramach stworzenia przestrzeni spotkań i rekreacji, stanowiących wspólną przestrzeń dla aktywności społeczno-kulturalnej w powiązaniu z komunikacją".

Najlepsze wrażenie na sądzie konkursowym zrobiła koncepcja przedstawiona przez Studio ADS, które odpowiadało m.in. za projekt Starego Browaru. Autorzy otrzymali nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Drugiego miejsca nie przyznano, ale za to nagrodzono trzecie (12 tysięcy złotych) i czwarte (8 tysięcy złotych).

Zwycięska koncepcja zakłada m.in. przywrócenie układowi urbanistycznemu utraconych dominant przez odtworzenie w wybranej przez mieszkańców formie wieży kościoła św. Marcina oraz wieży Zamkowej, wprowadzenie kompozycji zieleni jako równoprawnej tkanki urbanistycznej (w tym szpalery drzew o różnym pokroju i kolorze), używanie posadzki jako dodatkowego nośnika informacji (o strefach pomników, scen muzycznych czy kinowych), rozwiązania ekologiczne - oświetlenie LED zasilane panelami fotowoltanicznymi, kosze do segregacji śmieci oraz retencja deszczówki do podlewania zieleni.

Czy Święty Marcin będzie wyglądać tak jak na wizualizacji? - Myślę, że w dużej mierze tak - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Projekt, który zwyciężył jest ciekawy. Wprowadza integrację przestrzeni, życie, a jednocześnie jest projektem realnym. To jest oczywiście pewna propozycja, ale szkielet, który został wybrany, będzie podstawą do opracowania projektu technicznego - dodaje.

Prace budowlane miałyby ruszyć w 2017 roku. - Rok 2016 to jest wypracowanie i przygotowanie dokumentacji technicznej tak, abyśmy w drugiej połowie roku mogli ogłosić przetarg na wybranie wykonawcy i ruszyć z pracami w 2017 roku. Prace muszą być etapowane, żeby nie dopuścić do komunikacyjnego paraliżu - kończy Wiśniewski. Cała koncepcja miałaby zostać zrealizowana do 2022 roku. Miasto chce się starać o dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej.

Czy wierzysz, że uda się zrealizować zwycięski projekt przebudowy okolic Świętego Marcina?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
10℃
2℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro