Reklama

Mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W Poznaniu mieszkańcy dostali maski

Polska ma od lat najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W sobotę społecznicy z Polskiego Alarmu Smogowego rozdawali specjalne maski mieszkańcom Poznania i ostrzegali przed zagrożeniami.

W sobotę obchodzony był Międzynarodowy Dzień Świeżego powietrza. Mimo tego, że było ono w tym dniu nad Poznaniem w miarę czyste ze względu na silny wiatr na ulice wyszli społecznicy z Polskiego Alarmu Smogowego. Rozdawali mieszkańcom maski i ostrzegali, że zanieczyszczone powietrze może stanowić poważne komplikacje dla zdrowia. Część tego pyły przez rzęski wyrzucane jest z układu oddechowego, ale część pozostaje na śluzówce powodując stan zapalny w tym miejscu - obrzęk śluzówki - tłumaczy Aleksander Barinow Wojewódzki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgi.

Źródłem zanieczyszczeń są samochody, ale nie chodzi tylko o spaliny. Mowa tu też o pyłach powstających przy ścieraniu opon czy klocków hamulcowych. Ostatnio bardzo ciężko się jeździło choćby na rowerze dlatego namawiam do przesiadania się na miejską komunikację - z samochodów na miejską komunikację a z miejskiej komunikacji na rowery - mówi Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, mieszkanka Poznania.

Powodem zanieczyszczeń są też piece, w których mieszkańcy nie tylko spalają węgiel,ale również śmieci. Od kilku osób słyszałem, że próbowali zgłaszać takie rzeczy, ale strażnicy miejscy z jakiegoś powodu tego nie kontrolują - tłumaczy Wojciech Augustyniak, Polski Alarm Smogowy.

Na bieżąco jakość powietrza można sprawdzać na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
51.00 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro