Reklama

Zatrucie Warty: miasto pomoże w zarybianiu rzeki?

W czwartek pisaliśmy o zawężeniu liczby podejrzanych firm, które mogły mieć związek z zatruciem Warty, do którego doszło w październiku. Wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego już myślą nad tym jak odbudować zniszczony ekosystem. Miasto deklaruje, że pomoże w zarybianiu.

TUTAJ piszemy o postępach w poszukiwaniu sprawcy lub sprawców zatrucia Warty, do którego doszło w październiku. Jedną z podejrzanych firm jest ta produkująca środki owadobójcze. Choć oficjalnych informacji na temat winnego zniszczenia ekosystemu jeszcze nie ma, wędkarze już zastanawiają się co zrobić, by ekosystem jak najszybciej odbudować.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


- To nie jest tylko problem wędkarzy, to jest problem dla całego ekosystemu - mówi Marcin Wiśniewski, dyrektor zarządu biura Poznańskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. - Przywrócenie tego, co było przed zatruciem, jest zawsze trudne i długotrwałe, bo polega na wieloletnim, systematycznym zarybianiu - mówi Jerzy Musiał, prezes Poznańskiego Okręgu PZW.

Pierwsze nowe ryby miałyby się pojawić w Warcie wiosną przyszłego roku. Pomoc deklaruje miasto. - Poprosiłem podległe mi wydziały - Działalności Gospodarczej i Rolnictwa oraz Budżetu i Analiz, by znaleźli możliwość finansowania - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Szukamy teraz tej możliwości i znajdziemy ją tak, by można było pomóc Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu w odbudowaniu tego ekosystemu - dodaje. Miasto chciałoby przeznaczyć na ten cel maksymalnie 100 tysięcy złotych.

Zarówno wędkarze jak i miasto liczą jednak, że to sprawca zatrucia rzeki będzie musiał pokryć koszty związane z odbudową ekosystemu. Aby tak się stało - trzeba mu udowodnić, że to właśnie on odpowiada za to co się stało.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro