Poznaniacy ustanowili rekord Guinnessa: najgłębiej ułożona kostka Rubika!

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

W połowie października pisaliśmy o poznaniakach, którzy szykowali się do wyjazdu do Egiptu, w trakcie którego mieli spróbować pobić rekord Guinnessa w kategorii najgłębiej ułożonej kostki Rubika. Udało się - kostkę ułożono 100 metrów pod wodą w 1 minutę i 16 sekund.

- Kostkę chcę ułożyć na głębokości 100 metrów, gdzie panuje ciśnienie otoczenia równe 11 atmosfer (w oponie samochodu ciężarowego panuje ciśnienie 8 atmosfer), które przez oddychanie mieszaninami gazowymi powoduje w pewnym stopniu upośledzenie naszego układu nerwowego. Przekłada się to głównie na nasz czas reakcji, który jest wydłużony nawet do 3-4 razy. Aby bezpiecznie wykonać to nurkowanie będę używał 5 butli z 4 różnymi mieszaninami - mówił w połowie października w studiu Telewizji WTK Wojciech Tecław z Akademii H2O Poznań.

Cała ekipa wyjechała do Egiptu na początku listopada. Cel udało się osiągnąć. - Dzisiaj w Dahab w Egipcie ustanowiliśmy rekord świata w kategorii Najgłębiej ułożona kostka Rubika! Zgodnie z planem osiągnęliśmy planowaną głębokość 100 metrów, kostka została ułożona w czasie ok. 1 minuty i 16 sekund - wyjaśnia Adam Przybył, uczestnik wyprawy. - Algorytm (scramble) wykorzystany do rozłożenia kostki został wybrany przez niezależnych świadków z bazy nurkowej Planet Divers Dahab w obecności sędziego. Po rozłożeniu przez sędziego do wylosowanego układu kostka została umieszczona w specjalnym worku i zaplombowana. Sędzia w obecności kamer na głębokości 100 m zerwał plombę, zaprezentował układ kostki, a następnie Wojtek miał 10 sekund na zapoznanie się z układem kostki i rozpoczął jej rozwiązywanie. Po zakończonej próbie sędzia zaprezentował przed kamerą ułożoną kostkę, została ona umieszczona ponownie w worku i zaczęliśmy wynurzenie - dodaje.

Uczestnicy wyprawy wrócą do Poznania 17 listopada.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro