Reklama

Najlepsze rogale świętomarcińskie: z której cukierni?

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Liczba świętomarcińskich rogali zjadanych przez poznaniaków w listopadzie to coś, co niezależnie od sytuacji finansowej w danym roku, zawsze utrzymuje się na tym samym poziomie. Tylko w miesiąc mieszkańcy naszego miasta zjedzą około 600 ton tego wypieku. I choć certyfikowane muszą mieć taki sam skład, każdy ma swoją ulubioną cukiernię, w której je kupuje.

Każdego roku pytamy czytelników o to, gdzie można kupić najlepsze rogale świętomarcińskie. To właśnie listopad jest miesiącem, w którym rogali zjadamy najwięcej - około 600 ton tylko w Poznaniu! Poznaniaków nie odstrasza cena - a ta waha się od 30 do 50 złotych za kilogram. Do 2013 roku rogale z certyfikatem musiały ważyć około 250 gramów, ale dziś kupimy też nieco mniejsze - ważące 150 gramów.

Jak powstają rogale? Półfrancuskie ciasto jest czterokrotnie wałkowane, następnie jest dzielone, formowane w paski i faszerowane słodkim nadzieniem składającym się z białego maku, cukru, masy jajowej, tłuszczu, rodzynek, orzechów, owoców w syropie lub kandyzowanych oraz aromatu migdałowego. Każda cukiernia ma swoją własną recepturę na idealne rogale i pilnie jej strzeże. Od lat bowiem wiadomo, że choć wszystkie wyglądają podobnie, nie smakują tak samo. Różnica polega m.in. na dodatkach w masie - jedne cukiernie miksują rodzynki czy owoce, a inne nie.

Gdy w ubiegłym roku pytaliśmy czytelników o najlepsze rogale świętomarcińskie w mieście, zdecydowanym zwycięzcą okazały się wypieki z Caritasu. Uzyskały aż 44% wszystkich głosów! - Rozprowadzamy rogale, sami ich nie pieczemy - dowiadujemy się w Caritas Archidiecezji Poznańskiej. - Współpracujemy z cukiernią U Kamilka pana Lisiaka. W zeszłym roku oferowaliśmy rogale z tego zakładu i w tym roku będzie tak samo, a więc rogale znowu będą najlepsze - mówi pracownik Caritasu. - Cukiernicy bardzo przykładają się do tego, by rogale były smaczne i bardzo się cieszymy, że mieszkańcy je doceniają - dodaje.

Caritas będzie rozprowadzać rogale w najbliższą niedzielę przed kościołem przy ul. Święty Marcin od około 7.00 do 14.00. - 11 listopada pojawimy się przed Centrum Kultury Zamek oraz przed kościołem na Świętym Marcinie. Rogale są także rozprowadzane w parafiach, które je zamówiły. Będą kosztować 6 złotych za sztukę.

Prawdziwe rogale świętomarcińskie pochodzą z certyfikowanych cukierni. - Certyfikaty będziemy przyznawać w czwartek - mówi Stanisław Butka, starszy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. - Przyznanych będzie nieco ponad 100 certyfikatów - dodaje.

Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej sondzie!

Przypominamy też, że 11 listopada, w dniu Imienin ulicy Święty Marcin, właśnie na Świętym Marcinie pojawią się dziesiątki stoisk z rogalami świętomarcińskimi z różnych cukierni. Będzie więc tu można kupić kilka rogali od różnych producentów i porównać ich smak.

Gdzie można kupić najlepsze rogale świętomarcińskie?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
51.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro