Reklama
Reklama

Wielkopolska Solidarność przeciwko likwidacji gimnazjów

O tym, że Prawo i Sprawiedliwość chciałoby likwidacji gimnazjów, mówiło się jeszcze przed wyborami. Politycy zwycięskiej partii zapewniają, że plan jest aktualny. Przeciwko są między innymi związkowcy, a oświadczenie w tej sprawie wydała wielkopolska Solidarność.

Prawo i Sprawiedliwość chciałoby wygaszania szkół gimnazjalnych i powrotu do ośmioklasowych szkół podstawowych i dłuższej szkoły średniej - od trzech do pięciu lat w zależności od typu szkoły. Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości gimnazja w Polsce nie sprawdziły się, stworzyły wiele problemów wychowawczych, a w związku z tym należy wrócić do poprzedniego systemu. Przeciwko są właściwie wszystkie zainteresowane strony, a we wtorek głos zabrali wielkopolscy związkowcy -Wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec pomysłu likwidacji gimnazjów, bez konsultacji z NSZZ "Solidarność" oraz innymi podmiotami funkcjonującymi w oświacie. Oczekujemy podjęcia takiego dialogu tym bardziej, że Prawo i Sprawiedliwość była partią, która w kampanii wyborczej deklarowała potrzebę i konieczność konsultacji społecznych dotyczących zmian - czytamy w stanowisku przesłanym do mediów przez Komisję Międzyzakładową w imieniu NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Region Wielkopolska.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. 2 stycznia 2025 r. rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA

Sygnatariusze stanowiska zwracają uwagę na szereg problemów, które może nieść decyzja o likwidacji szkół gimnazjalnych. Pierwsza grupa problemów to problemy związane ze stroną formalną decyzji czyli ogromne koszty finansowe, konieczność opracowania nowych programów nauczania i podręczników, a także konieczność wymiany legitymacji szkolnych, pieczątek, tablic itp. W sferze wychowawczej decyzja oznacza zdaniem związków przekreślenie wielu lat pracy nauczycieli, którzy pracowali nad udoskonalaniem gimnazjów, a z całą pewnością nie zlikwiduje problemów wychowawczych towarzyszących młodzieży w wieku dojrzewania. W końcu decyzja doprowadzi do utraty pracy przez część nauczycieli i konfliktów w środowisku nauczycielskim.

Związkowcy apelują więc o powstrzymanie pochopnych decyzji i poważną debatę na temat przyszłości szkół gimnazjalnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
2.1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
30.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro