Reklama
Reklama

Wolne Tory: zobacz zwycięską koncepcję!

Zwycięska koncepcja | fot. materiały prasowe
Zwycięska koncepcja | fot. materiały prasowe

W czwartek ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie projektu zagospodarowania terenu Wolnych Torów w Poznaniu. Zwycięzca otrzyma w nagrodę 171 tysięcy złotych (brutto). W nagrodzonym projekcie doceniono m.in. poszanowanie wartości dziedzictwa kulturowego.

Na początku marca ogłoszono konkurs na opracowanie projektu urbanistycznego zagospodarowania terenu Wolnych Torów w naszym mieście. - Celem konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania programowo-przestrzennego dla Wolnych Torów, jako nowej dzielnicy miasta, proponującego przede wszystkim funkcjonalną sprawność nowego kompleksu urbanistycznego w strukturze miasta i metropolii poznańskiej - tłumaczono na początku roku.

Chętni do udziału w konkursie mogli się zgłaszać do 31 marca. Zrobiło to 80 podmiotów, z czego jedynie 44 projekty trafiły do komisji konkursowej. Do II etapu zakwalifikowano tylko sześć prac. - Autorzy zostali poproszeni m.in. o dopracowanie swoich pomysłów, przeprowadzenie analiz i przygotowanie makiet, które pozwolą wytypować najlepsze prace - wyjaśniano w lipcu.

Dziś miasto wraz z PKP przedstawili wyniki konkursu. Dla autora najlepszej koncepcji przygotowano nagrodę w wysokości 171 tysięcy złotych (brutto). II nagroda to 111 tysięcy złotych, a III - 71 tysięcy złotych. Przewidziano też trzy wyróżnienia, po 31 tysięcy złotych każde. Łącznie to ponad 400 tysięcy złotych.

Kto zdobył nagrody? I miejsce przypadło Mycielski Architecture&Urbanism z Warszawy, II miejsce zajęło Autorskie Studio Architektury ATRIUM Mateusz Urbański z Poznania, a III miejsce przypadło Grupie Kreska Piotr Dynowski z Warszawy.

Jak informują przedstawiciele miasta i kolei - w zwycięskiej pracy doceniono m.in. poszanowanie wartości dziedzictwa kulturowego. - Zwycięska praca proponuje atrakcyjne ukształtowanie kwartałów zabudowy i ich skali. Za wartościowe uznano ukształtowanie zieleni w formie pasmowej. Poprawny układ komunikacji kołowej i tramwajowej - najlepsze powiązanie z dzielnicami sąsiednimi. Pozytywnie ocenia się zaproponowane rozwiązania komunikacyjne w południowej części terenu. Natomiast wątpliwości Sądu Konkursowego wzbudziło wprowadzenie ruchu kołowego w środek kwartału. W koncepcji doceniono aspekt ekonomiczny i realizacyjny zaproponowanych rozwiązań. Praca zakłada przedłużenie poznańskiego szybkiego tramwaju z wykorzystaniem torów kolejowych, co spotkało się z uznaniem Sądu - wyjaśniają.

To kolejny konkurs na zagospodarowanie Wolnych Torów. Poprzednie nie dały jednak odpowiedzi na pytanie w jaki sposób zagospodarować około 50 hektarów z całej 130-hektarowej powierzchni. Teraz radni będą mogli uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obecnie pustego terenu. Następnie działki znajdujące się na Wolnych Torach będą mogły trafić pod młotek. Nowe budynki zobaczymy tu więc najwcześniej za kilka lat.

Czy Twoim zdaniem zwycięska koncepcja zagospodarowania Wolnych Torów zostanie zrealizowana?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
10℃
2℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
10.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro