Reklama

Poznań: będą nowe standardy w infrastrukturze rowerowej

Pierwsza śluza rowerowa w mieście na ul. Pułaskiego | fot. Ewelina
Pierwsza śluza rowerowa w mieście na ul. Pułaskiego | fot. Ewelina

Jeśli ścieżki rowerowe, to z wygodną nawierzchnią, jeśli pasy rowerowe, to w odpowiednich miejscach. Do 28 października potrwają konsultacje społeczne w sprawie nowych standardów w infrastrukturze rowerowej, która powstaje w mieście.

W czwartek rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie nowych standardów rowerowych dla naszego miasta. - Wprowadzenie nowych standardów ma zapewnić jednolitą, wysoką jakość poznańskich tras rowerowych - tłumaczy Wojciech Makowski, oficer rowerowy Poznania. - Dokument reguluje wszystkie kluczowe elementy infrastruktury. Mówi, jak projektować drogi dla rowerów, pasy rowerowe, różne rodzaje śluz rowerowych, jak prowadzić rowerzystów przez skrzyżowania czy wzniesienia - dodaje.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Jak wyjaśniają urzędnicy, dokument zawierający nowe standardy powstał w oparciu o rozwiązania stosowane w krajach, w których ruch rowerowy jest największy, a także o dobre rozwiązania z innych polskich miast. Co ważne, gdy już taki dokument zostanie wprowadzony w życie - projektanci będą musieli obowiązkowo się do niego stosować. - Standardy w nim zawarte będą częścią prawa miejscowego i będą dołączane do każdego przetargu na projektowanie i budowę infrastruktury rowerowej - wyjaśniają urzędnicy.

Do tej pory m.in. ścieżki rowerowe powstające w naszym mieście różniły się między sobą choćby materiałem, z jakiego były wykonane. Ma się to zmienić. - Dzięki temu infrastruktura rowerowa będzie stawać się coraz bardziej przewidywalna, przejrzysta i spójna - dodają.

Jakie zmiany zaproponowano w dokumencie? Wśród nich jest m.in. budowanie ścieżek rowerowych z asfaltu, a nie kostki. Dodatkowo sygnalizacja świetlna na przejazdach rowerowych ma się automatycznie włączać, gdy zbliży się do niej rowerzysta. Nowością mają też być śluzy rowerowe (5 typów). W dokumencie zapisano też, by na ścieżkach rowerowych nie było... słupów.

- Musimy być tego świadomi, że to wszystko jest wieloletnim procesem - mówi Tadeusz Mirski, prezes Sekcji Rowerzystów Miejskich. - My jako SRM jesteśmy tego świadomi. To nie jest tak, że z dnia na dzień wszystko się zmieni. Efekty zobaczymy pewnie za kilka lat - dodaje.

TUTAJ znajdziesz dokument z nowymi standardami. Konsultacje potrwają do 28 października - maile można wysyłać na adres [email protected]. 27 października zaplanowano spotkanie informacyjne z autorem dokumentu - o 17.00 w Sali Błękitnej Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
3℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
31.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro