Reklama

Poznań: będą nowe standardy w infrastrukturze rowerowej

Pierwsza śluza rowerowa w mieście na ul. Pułaskiego | fot. Ewelina
Pierwsza śluza rowerowa w mieście na ul. Pułaskiego | fot. Ewelina

Jeśli ścieżki rowerowe, to z wygodną nawierzchnią, jeśli pasy rowerowe, to w odpowiednich miejscach. Do 28 października potrwają konsultacje społeczne w sprawie nowych standardów w infrastrukturze rowerowej, która powstaje w mieście.

W czwartek rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie nowych standardów rowerowych dla naszego miasta. - Wprowadzenie nowych standardów ma zapewnić jednolitą, wysoką jakość poznańskich tras rowerowych - tłumaczy Wojciech Makowski, oficer rowerowy Poznania. - Dokument reguluje wszystkie kluczowe elementy infrastruktury. Mówi, jak projektować drogi dla rowerów, pasy rowerowe, różne rodzaje śluz rowerowych, jak prowadzić rowerzystów przez skrzyżowania czy wzniesienia - dodaje.

Jak wyjaśniają urzędnicy, dokument zawierający nowe standardy powstał w oparciu o rozwiązania stosowane w krajach, w których ruch rowerowy jest największy, a także o dobre rozwiązania z innych polskich miast. Co ważne, gdy już taki dokument zostanie wprowadzony w życie - projektanci będą musieli obowiązkowo się do niego stosować. - Standardy w nim zawarte będą częścią prawa miejscowego i będą dołączane do każdego przetargu na projektowanie i budowę infrastruktury rowerowej - wyjaśniają urzędnicy.

Do tej pory m.in. ścieżki rowerowe powstające w naszym mieście różniły się między sobą choćby materiałem, z jakiego były wykonane. Ma się to zmienić. - Dzięki temu infrastruktura rowerowa będzie stawać się coraz bardziej przewidywalna, przejrzysta i spójna - dodają.

Jakie zmiany zaproponowano w dokumencie? Wśród nich jest m.in. budowanie ścieżek rowerowych z asfaltu, a nie kostki. Dodatkowo sygnalizacja świetlna na przejazdach rowerowych ma się automatycznie włączać, gdy zbliży się do niej rowerzysta. Nowością mają też być śluzy rowerowe (5 typów). W dokumencie zapisano też, by na ścieżkach rowerowych nie było... słupów.

- Musimy być tego świadomi, że to wszystko jest wieloletnim procesem - mówi Tadeusz Mirski, prezes Sekcji Rowerzystów Miejskich. - My jako SRM jesteśmy tego świadomi. To nie jest tak, że z dnia na dzień wszystko się zmieni. Efekty zobaczymy pewnie za kilka lat - dodaje.

TUTAJ znajdziesz dokument z nowymi standardami. Konsultacje potrwają do 28 października - maile można wysyłać na adres [email protected]. 27 października zaplanowano spotkanie informacyjne z autorem dokumentu - o 17.00 w Sali Błękitnej Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro