Reklama
Reklama

CBA na Giełdzie Papierów Wartościowych i w Ministerstwie Skarbu Państwa. Chodzi o prywatyzację Ciech S.A.

fot. Marcin Obara/PAP
fot. Marcin Obara/PAP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawili się dziś w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych i Ministerstwie Skarbu Państwa. Działania mają związek ze śledztwem dotyczącym prywatyzacji Ciech S.A. Spółka w 2014 roku została przejęta przez Jana Kulczyka, a śledztwo w tej sprawie toczy się od wiosny.

Śledztwo jest jednym z odprysków tzw. afery taśmowej. Z ujawnionych materiałów miało wynikać, że przy prywatyzacji mogło dojść do nieprawidłowości, a Skarb Państwa mógł odnieść znaczną szkodę majątkową. Sprawę prowadzi warszawska Prokuratura Apelacyjna i to na jej zlecenie podjęli działania funkcjonariusze CBA, a ich celem było zabezpieczenie i przejęcie dokumentów. Funkcjonariusze CBA przejęli między innymi dokumenty od prezesa warszawskiej Giełdy Pawła Tamborskiego - Działania mają związek ze śledztwem, które prowadzimy od kilku miesięcy. Prokurator uznał, że wyda polecenie wydania określonych materiałów przez pana prezesa Tamborskiego - mówił w rozmowie z TVN24 BiŚ zastępca prokuratora apelacyjnego w Warszawie Waldemar Tyl.

Oświadczenie w sprawie działań CBA na terenie giełdy wydało biuro prasowe GPW - W odpowiedzi na pojawiające się informacje medialne o trwającej akcji CBA i prokuratury apelacyjnej polegającej na przeszukiwaniu siedziby Giełdy informujemy: żadne służby nie prowadzą czynności na terenie Giełdy. W związku z toczącym się od kilku miesięcy postępowaniem w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży akcji Ciech, prokuratura zażądała od prezesa GPW Pawła Tamborskiego dobrowolnego wydania elektronicznych nośników informacji obejmujących dane za okres od listopada 2013 do sierpnia 2014. Prezes udał się z funkcjonariuszami CBA do domu i wydał nośniki, po czym wrócił do siedziby Giełdy. Sprawa nie dotyczy GPW - czytamy w komunikacie.

Funkcjonariusze weszli też do biur Ministerstwa Skarbu Państwa - Panowie skupiają się przede wszystkim na zabezpieczeniu kalendarzy, materiałów, które są na serwerach MSP. Wszystko przebiega w spokoju - powiedział w rozmowie z TVN24 BiŚ Emil Górecki, rzecznik MSP.

Ciech S.A. został przejęty przez KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments w 2014 roku. Skarb Państwa zarobił na transakcji około 620 mln złotych. W trakcie prowadzonych w środę działań nikt nie został zatrzymany .

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro