Nowy pomysł NFZ: lekarze będą badać przez telefon i internet
Telemedycyna - to nowy pomysł Narodowego Funduszu Zdrowia na rozwiązanie problemu długich kolejek do lekarzy specjalistów. Kardiolodzy i geriatrzy będą udzielać porad przez internet i telefon.
O planowanych zmianach pisze Rzeczpospolita. Przewlekle chory np. na serce pacjent ma przyjść do lekarza pierwszego kontaktu. Ten za pomocą Skype"a połączy się ze specjalistą. Razem skonsultują wyniki badań, postawią diagnozę i ustalą plan leczenia.
Podpisane zostało już odpowiednie rozporządzenie, pozwalające wcielić tę wizję w życie. - Mamy nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi dostęp do specjalisty zwłaszcza pacjentom w mniejszych miejscowościach. Oni, aby dostać się do geriatry czy kardiologa, muszą pokonać kilkadziesiąt kilometrów - powiedział prezes NFZ, Tadeusz Jędrzejczak.
Na razie nie wiadomo jak dokładnie odbywałyby się telekonsultacje. NFZ czeka na oferty, które zostaną przedstawione przez placówki medyczne. Będą one musiały zawierać m.in. sposób wymiany informacji pomiędzy lekarzami.
Każdy pacjent mógłby skorzystać z takiego rozwiązania raz na miesiąc, ale maksymalnie cztery razy w roku. Jedną konsultację wyceniono na ok. 300 złotych.
Plany spotkały się z pozytywną reakcją środowiska lekarskiego. - To krok milowy w telemedycynie, której rozwój był teraz blokowany, bo brakowało podstaw prawnych - powiedział Rzeczpospolitej Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Zielonogórskiego