Reklama
Reklama

Można już korzystać z pierwszej śluzy rowerowej w mieście. Będą kolejne?

fot. ZDM
fot. ZDM

W Dniu bez Samochodu na ulicy Pułaskiego w Poznaniu otwarto pierwszą w naszym mieście śluzę dla rowerzystów. Śluzę jako pierwszy wykorzystał zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski.

Śluza rowerowa powstawała na ulicy Pułaskiego, przy skrzyżowaniu z Al. Wielkopolską i ul. Nowowiejskiego, w ostatnich tygodniach. Dziś można już z niej korzystać. Została oddana do użytku we wtorek, a więc w Dniu bez Samochodu.

- To pierwsza śluza rowerowa w Poznaniu i nie ostatnia - mówił Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dzięki śluzie rowerowej rowerzyści opuszczają skrzyżowanie jako pierwsi uczestnicy ruchu po otrzymaniu zielonego sygnału dla danego wlotu - tłumaczył Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora ZDM. Z ulicy Pułaskiego możliwa jest jazda rowerem w lewo, w aleję Wielkopolską lub kontynuacja ruchu wzdłuż ulicy Pułaskiego.

Jak wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich, śluzy rowerowe przede wszystkim poprawiają bezpieczeństwo rowerzystów. - Kierujący pojazdami samochodowymi zobligowani są do udzielenia pierwszeństwa rowerzystom. Po otrzymaniu zielonego sygnału dla danego wlotu rowerzyści będą pierwszymi uczestnikami ruchu, którzy opuszczą skrzyżowanie - tłumaczą urzędnicy.

Poznaniacy mogą przesyłać do ZDM opinie na temat takiego rozwiązania. Śluz rowerowych ma powstać w mieście więcej - pytanie czy spodobają się ich użytkownikom. Uwagi można przesyłać na adres [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro