Trudna sytuacja pielęgniarek: domagają się podwyżek

Czwartkowa manifestacja pielęgniarek i położnych | fot. PAP/Paweł Supernak
Czwartkowa manifestacja pielęgniarek i położnych | fot. PAP/Paweł Supernak

W poniedziałek w Poznaniu odbędzie się konferencja pielęgniarek w ramach kampanii "Ostatni dyżur". Już w ubiegłym tygodniu tysiące pielęgniarek wzięły udział w manifestacji w Warszawie. Domagają się wyższych płac. Ostrzegają, że jeśli nic się nie zmieni, wkrótce zabraknie osób, które chcą wykonywać taką pracę.

W czwartek w Warszawie odbyła się manifestacja pielęgniarek, w której udział wzięło kilka tysięcy osób. Domagają się 1500 złotych podwyżki rozłożonej na trzy lata (po 500 złotych co roku). Od miesięcy Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prowadzi kampanię "Ostatni dyżur", w ramach której uświadamia Polaków o zagrożeniach społecznych wynikających z malejącej liczby pielęgniarek i położnych w Polsce.

- Dla wielu pielęgniarek i położnych dzisiejszy dyżur będzie "Ostatnim dyżurem". Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce wynosi 5,4 - to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Średnia wieku pielęgniarek i położnych w Polsce to 48 lat, a już w 2022 r. osiągnie średnią 50 lat - wyjaśnia NRPiP. - Pielęgniarki i położne znikają ze szpitalnych oddziałów, szkół, domów opieki społecznej, hospicjów oraz naszych domów i miejsc pracy. Za 7 lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce zmniejszy się o 54 tysiące - dodaje.

Pielęgniarki tuż po studiach tłumaczą, że za pracę w Polsce otrzymują nieporównywalnie mniejsze stawki niż w innych krajach, np. Unii Europejskiej. - To ciężka praca nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. A dostajemy za nią grosze. Lepiej więc robić to samo, ale za większe pieniądze w innym kraju. Oczywiście, że zależy mi na tym, by w Polsce pielęgniarek nie zabrakło, ale przecież musimy coś jeść. Człowiek nie żyje tylko poczuciem obowiązku - mówi młoda pielęgniarka, która rozważa wyjazd do pracy do Niemiec.

Już w czwartek Marian Zembala, minister zdrowia, przedstawił pielęgniarkom nową propozycję rządu - podwyżkę o 1600 złotych w ciągu czterech lat (po 400 złotych rocznie). Wcześniej proponował podwyżkę o 300 złotych rocznie przez 5 lat. Pielęgniarki przyznały, że nowa propozycja nie jest satysfakcjonująca, ale zaznaczyły, że na pewno będą uczestniczyć w dalszych negocjacjach. Nie chcą czekać na podwyżki w nieskończoność, a ich zdaniem tylko wyższa płaca zatrzyma pielęgniarki w Polsce.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej, która odbędzie się w Poznaniu w ramach kampanii "Ostatni dyżur" goście wirtualnie przeniosą się do świata pielęgniarek i położnych. - Przy wykorzystaniu gogli VR i najnowszej technologii wirtualnej rzeczywistości, każdy z uczestników doświadczy codzienności pielęgniarek i położnych w Polsce. Pierwszy raz w Europie technologia wirtualnej rzeczywistości została wykorzystana w kampanii społecznej - zaznaczają organizatorzy.

W jaki sposób państwo powinno zachęcać do pracy w pielęgniarstwie?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro