Reklama

W niedzielę referendum, ostatnia szansa by się przygotować

Piątek jest ostatnim dniem dla osób, które w niedzielę będą poza swoim okręgiem wyborczym. To ostatnia szansa, by złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Takie zaświadczenie potrzebne będzie również osobom, które mieszkają w Poznaniu, ale nie dopisały się do spisu wyborców na stałe. Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania można złożyć w Urzędzie Miasta, zgodnym z okręgiem, do którego wyborca jest przypisany. Dzięki zaświadczeniu, można głosować w dowolnym miejscu w kraju i na świecie - informują miejscy urzędnicy.

Z kolei osoby, które jeszcze nie wiedzą, gdzie będzie znajdować się lokal obwodowej komisji mogą w bardzo prosty sposób otrzymać takie informacje wysyłając SMS. Wystarczy wysłać prawidłowy nr PESEL pod numer 4320. wówczas otrzymamy wiadomość zwrotną z informacjami o numerze obwodu głosowania i adresie właściwej komisji. Należy jednak pamiętać, że z jednego nr telefonu można wysłać tylko trzy takie SMSy. A za usługę zapłacimy według taryfy operatora.

Dodatkowo informacje dotyczące rejestru i spisu wyborców, głosowania korespondencyjnego, udzielenia pełnomocnictwa oraz zaświadczeń o prawie do głosowania można uzyskać w Urzędzie Miasta Poznania, w Wydziale Spraw Obywatelskich, ul. Libelta 16/20. można też zadzwonić pod numer 61646 33 44. Pracownicy Urzędu Miasta na razie nie odnotowali wzmożonego ruchu związanego z wnioskami o zaświadczenia.

Przypomnijmy wniosek o referendum skierował do Senatu prezydent Bronisław Komorowski, zaraz po I turze wyborów prezydenckich, 11 maja. Sprawa zbudziła wiele kontrowersji. Senatorowie PO i PiS w burzliwej dyskusji zarzucali sobie wykorzystywanie debaty na temat referendum w kampanii wyborczej. Senatorowie PiS zarzucali, że referendum jest niekonstytucyjne i wnioskowali o niewyrażanie na nie zgody. Ostatecznie jednak referendum zostało przegłosowane.

Referendum odbędzie się 6 września. Polacy będą odpowiadać na trzy pytania - dotyczące Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu, na temat dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz o wprowadzenie zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro