Reklama

Przebudowa Gdyńskiej: trwa rozbiórka budynków mieszkalnych

fot. Paweł Krupecki
fot. Paweł Krupecki

Przebudowa ulicy Gdyńskiej zakłada jej poszerzenie, a to oznacza nie tylko wycinkę drzew i krzewów rosnących przy trasie. Trwa rozbiórka budynków mieszkalnych, które kolidowały z planowaną inwestycją. Dodatkowo znikają również budynki gospodarcze.

- Oni nas wysiedlą, choć oni mówią, że wykupią (teren - przyp.red.). Ja nazywam to po imieniu, czyli po prostu nas wyrzucą - mówił w styczniu pan Mieczysław, mieszkaniec jednego z budynków przeznaczonych do wyburzenia znajdujących się przy ulicy Gdyńskiej. - Raz wyrzucili nas Niemcy, teraz wyrzucą Polacy - dodał.

I choć o "wyrzuceniu" nie ma tu mowy, bo mieszkańcy otrzymują odszkodowanie za wyprowadzenie się ze swoich domów, faktem jest, że już w nich nie mieszkają. Trwa bowiem ich rozbiórka. Już w ubiegłym roku pisaliśmy, że łącznie zrównanych z ziemią zostanie tu 5 budynków mieszkalnych oraz 5 budynków gospodarczych. Wszystko po to, by zrobić miejsce dla poszerzonej ulicy Gdyńskiej.

Jak wyjaśnia prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich, w przypadku 3 budynków mieszkalnych, odszkodowanie zostało już wyliczone i sprawę uregulowano. W tych budynkach mieszkały 4 rodziny. - Z pozostałymi 2 budynkami czekamy, ponieważ okazało się, że ich stan prawny jest nieuregulowany. Obecnie trwa załatwianie formalności mających na celu wyjaśnienie tej sytuacji - mówi Paweł Śledziejowski, prezes PIM.

Z trzech budynków wyprowadzili się już mieszkańcy. - Jedna osoba trafiła do zamiennego lokalu zaproponowanego przez nas. Pozostałe znalazły nowe lokum na własną rękę. W kolejnym budynku przeznaczonym do rozbiórki mieszkają 2 osoby, a ostatni, piąty obiekt, jest pusty - kończy.

Przebudowa ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej, a w zasadzie przygotowania do niej, rozpoczęły się już w lipcu. W ubiegłym tygodniu wprowadzono jednak zmiany w organizacji ruchu, co znacznie utrudnia życie kierowcom. O zmianach szczegółowo piszemy TUTAJ. Kierowcy z taką organizacją ruchu będą musieli się zmagać co najmniej do marca 2016 roku. Następnie mają być wprowadzane kolejne zmiany komunikacyjne w tym rejonie.

Ulicę Gdyńską zmiany czekają na odcinku od mostu nad rzeką Główną do terenów położonych już poza terenem Poznania, w gminie Czerwonak (łącznie to ponad 3 kilometry) - fragment poza Poznaniem będzie jednak przebudowywany dopiero wtedy, gdy zakończą się prace w mieście. Docelowo nową Gdyńską dojedziemy aż do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Co oznacza pojęcie "nowa"? Gdyńska stanie się szersza - zyska po jednym pasie ruchu w każdą stronę (czyli kierowcy będą mieli po dwa pasy ruchu w każdą stronę). Na skrzyżowaniu z ulicą Chemiczną stanie sygnalizacja świetlna, a w pobliżu sporych zakładów - elektrociepłowni i gazowni pojawi się podziemne przejście dla pieszych. Łatwiej będzie też kierowcom. W ciągu ulicy Gdyńskiej pojawi się wiadukt, dzięki któremu przejedziemy nad torami kolejowymi.

Zmieni się także ulica Bałtycka na odcinku od mostu Lecha do skrzyżowania z Syrenią (1400 m długości). Trasa zostanie poszerzona o nowe pasy ruchu, pasy do skrętu w lewo (w Gdyńską) zostaną wydłużone. Na inwestycji zyskają także piesi i rowerzyści. Wzdłuż przebudowywanych odcinków tras mają się pojawić chodniki i ścieżki rowerowe lub ciągi pieszo-rowerowe.

Czy miasto powinno przesiedlać mieszkańców i wyburzać budynki, które utrudniają prowadzenie inwestycji?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro