Reklama
Reklama

Pierwszy krok do utworzenia prężnej aglomeracji

Jeden bilet dla całego regionu, wspólna infrastruktura i inwestycje, ścisła współpraca Poznania i sąsiednich gmin. Wszystko to może stać się możliwe dzięki porozumieniu, jakie we wtorek podpiszą przedstawiciele poszczególnych samorządów naszego regionu.

Coraz częściej mówi się już nie o Poznaniu i sąsiednich gminach, tylko o aglomeracji poznańskiej.Poznaniacy chętnie kupują domy lub działki rekreacyjne poza administracyjnymi granicamimiasta, mieszkańcy podpoznańskich gmin i powiatów w stolicy Wielkopolski pracują, uczą się, a nawet przyjeżdżają na zakupy. Także inwestorzy często chętniej lokalizują swoją działalność poza miastem, a bezpośrednie kontakty z klientami realizują na terenie Poznania. Dotychczas wyraźnie brakowało wspólnego kursu w walce o inwestycje i wspólnych planów rozwoju regionu. Gminy ze sobą konkurowały i każda miała na celu wyłączniewłasny sukces.

Jednak przedstawiciele samorządów naszego regionu postanowili postawić na współpracę. Z inicjatywy Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego i prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego współpraca miastai gmin zmierza w stronę utworzenia prężnej aglomeracji. Pomysł poparły także inne samorządy regionu. Warto zaznaczyć, że powiat poznański to największy powiat w Wielkopolsce i jeden z największych na terenie kraju - tworzy go 17 silnych gmin. We wtorek w poznańskim ratuszu podpisane zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy samorządami aglomeracji poznańskiej, którego elementem będzie ukonstytuowanie Rady Aglomeracji.

Dzięki stale zacieśniającej się współpracy poszczególnych gmin i miasta wzrasta szansa na to, że w końcu problemy i potrzeby mieszkańców całego regionu będą rozwiązywane kompleksowo. Dobrym przykładem, jak współpraca członków aglomeracji mogłaby wpłynąć na ułatwienie życia mieszkańców jest projekt Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej,któramiałaby służyć jako karta do opłacania parkowania w strefie, wypłaty zasiłków z pomocy społecznej, elektroniczna portmonetka, ale przede wszystkim bilet komunikacyjny. Pojawiają się także pomysły na wspólnefinansowanie budowy dróg, np. wspólny projekt gmina realizuje na własnym terenie, a miasto kończy budowę w swoich granicach, dzięki czemu droga ma większe szanse powstać lub zostać wyremontowana.Te i wiele innych pomysłów, inwestycji i programówmarealizować Poznań we współpracy z okolicznymi gminami. Współpraca mazaowocować wypracowaniem wspólnych inicjatyw gospodarczych, jednolitym marketingiem i promocją, gospodarką komunalną, transportem zbiorowym, edukacją, polityką przestrzenną a także opieką zdrowotną i ekologią. Wtorkowa umowa ma współpracę sformalizować i dać jejrealne szanse na odniesienie sukcesu.

Czy sformalizowana współpraca miasta z sąsiednimi gminami przyniesie korzyści mieszkańcom?

  • 0%
  • 0%
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro