Reklama

Weekend z Ikarusami w Poznaniu

fot. Maciej Wojciechowski
fot. Maciej Wojciechowski

W 2010 roku w Poznaniu odbyło się wielkie pożegnanie autobusów Ikarus. Zanim pojazdy odeszły do lamusa przez lata kursowały na liniach dziennych, a następnie jedynie na liniach nocnych. W sobotę i niedzielę każdy będzie mógł się nimi ponownie przejechać.

Aż 55 Ikarusów trafiło do Poznania na początku lat 80-tych. Te węgierskie maszyny zrewolucjonizowały tabor komunikacji miejskiej w naszym mieście. - Komfort jazdy przegubowym Jelczem i jego węgierskim następcą był nieporównywalny - mówił kilka lat temu Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

W pierwszy kurs Ikarus 1001 wyruszył 29 czerwca 1981 roku. Wybrano dla niego linię nr 82. Następnie pojawiał się m.in. na liniach 61 i 68 wzbudzając ogromne zainteresowanie pasażerów. Poznaniacy zaczęli się przyzwyczajać do widoku tak nowoczesnego pojazdu na ulicach, a do Poznania zaczęły przyjeżdżać kolejne zamówione autobusy. W połowie lat 80-tych na stanie było łącznie 200 autobusów Ikarus różnych typów. Kolejne wersje wozów tej marki dotarły do MPK Poznań w 1992 roku.

Ikarusy jeździły po Poznaniu na regularnych liniach do stycznia 2010 roku. W ostatnich latach swojej obecności w stolicy Wielkopolski można je było zobaczyć głównie na liniach nocnych. Właśnie pięć lat temu zdecydowano, by zachować dwa egzemplarze takich autobusów po to, by cieszyły oko przyszłych pokoleń. - Pochodzący z 1986 roku przegubowiec o numerze 1545 w 2010 przeszedł remont podczas, którego przywrócony został mu fabryczny wygląd. Pięć lat później, z okazji 135-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu, podobny remont w firmie Modertrans przeszedł pochodzący z 1985 roku krótki Ikarus o numerze 1735 - wyjaśnia Klub Miłośników Pojazdów Szynowych.

Ponieważ w sierpniu mija dokładnie 30 lat od dostarczenia krótszego Ikarusa do Poznania, w sobotę i niedzielę pojazdy będzie można zobaczyć na ulicach naszego miasta. - Ikarusy wyruszą na trasę linii turystycznej 100 kursującej z Placu Wielkopolskiego w godzinach od 10:00 do 17:00 (co pół godziny). Z ich pokładu będzie można obejrzeć najciekawsze miejsca Poznania m.in. Muzeum Narodowe, Bibliotekę Raczyńskich, Plac Mickiewicza, Zamek, Stary Browar, jezioro Maltańskie, Ostrów Tumski i Wzgórze św. Wojciecha. Na pokładzie autobusów bilety w cenie 3, 4 i 12 złotych sprzedawać będą umundurowani konduktorzy z Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro