Reklama
Reklama

W miejscu pracy nie działa klimatyzacja? Sprawdź na co możesz liczyć

fot. t pace/freeimages.com
fot. t pace/freeimages.com

Choć Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznają, że sytuacja z dostawami prądu się normuje, w wielu przedsiębiorstwach na terenie Poznania wciąż nie działa np. klimatyzacja. Na co może liczyć pracownik podczas upałów?

W środę największe zakłady produkcyjne mogą pobierać więcej energii elektrycznej niż w poniedziałek czy wtorek. Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych sytuacja się normuje, a po godzinie 17.00 zniesione zostaną obecnie obowiązujące ograniczenia. Tym samym zakłady będą mogły pobierać maksymalną moc z sieci.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Choć sytuacja jest coraz lepsza, w Poznaniu niektóre przedsiębiorstwa wciąż ograniczają zużycie energii elektrycznej. W niektórych biurowcach wyłączono klimatyzację lub działa ona w ograniczonym zakresie, dodatkowo wymaga się od pracowników ograniczonego używania oświetlenia. Pracownicy skarżą się, że w takich warunkach trudno się pracuje. - W związku z oszczędnością prądu w poznańskim Stomil-u pracownikom wyłącza się wszystkie nawiewy i klimatyzację. W takie upały jest to skandaliczna sytuacja - pisze nasz czytelnik.

Kolejny sygnał pochodzi z Wielkopolskiej Giełdy Odzieżowej. - Pobierane opłaty za boksy są horrendalne, a w halach są takie upały, że biedne dziewczyny po prostu omdlewają. Praca 8 godzin w temperaturze około 30 stopni jest po prostu czymś nienormalnym - pisze inny czytelnik, Tomasz.

Jakie prawa przysługują pracownikom w trakcie upałów? Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje. Co istotne, pracodawca musi zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, w których pracują pracownicy. W pomieszczeniach biurowych i takich, w których wykonuje się lekką pracę fizyczną, nie może być ona niższa niż 18 stopni Celsjusza. Kodeks pracy nie przewiduje natomiast maksymalnej dopuszczalnej temperatury w biurze lub na innym stanowisku pracy.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 1997 roku pracodawca musi jedynie zapewnić "odpowiednią temperaturę" w pomieszczeniach, wymianę powietrza, a także zabezpieczyć pracowników przed niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem. Jeśli w pomieszczeniu, w którym pracujemy znajduje się klimatyzacja, pracodawca musi zadbać o to, by była utrzymana w odpowiednim stanie sanitarnym.

Ostatecznie pracodawca może się zdecydować na skrócenie czasu pracy pracownika. Może to nastąpić jeśli uzna, że nie potrafi zapewnić pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Gdy podejmie taką decyzję, musi jednak zapłacić pracownikowi za przepracowanie wszystkich zaplanowanych godzin w tym dniu.

Pracodawcy, którzy nie wypełniają swoich obowiązków względem zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy podczas upału muszą się liczyć z możliwością otrzymania kary grzywny. Jest to bowiem wykroczenie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro