Poznań: w tym tygodniu noce spadających gwiazd!
Najbliższe noce w Poznaniu, ale też w całym kraju, upłyną pod znakiem "spadających gwiazd". W ciągu godziny można ich zaobserwować nawet 100. W niebo warto patrzeć nocą aż do 24 sierpnia, właśnie do tego dnia Perseidy będą nam zapewniać niezwykły spektakl.
"Spadające gwiazdy" to Perseidy - jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Perseidy są najlepiej widoczne w naszym kraju w dniach 10-14 sierpnia, a w tym roku noc z największą liczbą "spadających gwiazd" to ta ze środy na czwartek.
Do obserwacji nie potrzeba specjalnego sprzętu - te drobiny komet są jednymi z najłatwiejszych do obserwacji na niebie. Wystarczy trochę cierpliwości i bezchmurne niebo. Najlepiej na obserwację wybrać się za miasto - miejskie światła utrudniają bowiem podziwianie zjawisk na niebie.
Niestety tegoroczne obserwacje będą utrudnione - w noce z wtorku na środę oraz ze środy na czwartek niebo nad Wielkopolską będzie w przeważającej części zasłonięte chmurami. - Nad naszym województwem przechodzić będą burzowe fronty, a to oznacza, że obserwacja nieba będzie trudna. Trochę lepiej ma być w noce z czwartku na piątek i z piątku na sobotę. Wówczas chmur będzie mniej - mówi Leszek Szaradowski, dyżurny synoptyk IMGW w Poznaniu. - Myślę jednak, że dla wprawionych obserwatorów takie warunki nie będą przeszkodą - dodaje.
W Polsce Perseidy mają być najlepiej widoczne w nocy z 12 na 13 sierpnia (ze środy na czwartek). W ciągu godziny "spaść" może nawet około 100 meteorytów. Każdy z nich wytwarza "świetliste pasmo" na niebie tworząc efekt spadającej gwiazdy. Dzieje się tak ze względu na tarcie drobinek, które wpadają w ziemską atmosferę z prędkością większą niż 70 km/s.
Najlepiej obserwacje prowadzić w drugiej połowie nocy, a ci najbardziej wytrwali mogą zaobserwować nie tylko Perseidy. Około 4.30 nad ranem nad wschodnim horyzontem można zobaczyć sierp Księżyca (bardzo cienki), a na północnym wschodzie towarzyszy mu Mars. Jeśli chcemy je podziwiać - warto wyposażyć się w lornetkę.