Poznaniacy żyją coraz dłużej
Jak informują poznańscy urzędnicy, mieszkańcy naszego miasta żyją coraz dłużej. Osoby urodzone w 2014 roku mogą przeżyć 81,4 lat (kobiety) i 75,1 lat (mężczyźni). Męska część populacji Poznania żyje dłużej niż zakłada średnia krajowa.
Coraz lepsi specjaliści z zakresu medycyny, łatwiejsza dostępność leków, a przede wszystkim świadomość mieszkańców dotycząca chorób wpływają korzystnie na długość życia. Jak informują poznańscy urzędnicy, z roku na rok poznaniacy żyją coraz dłużej. I tak dzieci urodzone w ubiegłym roku mają szansę przeżyć 81,4 lat (kobiety) i 75,1 lat (mężczyźni).
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia długość życia w Polsce w 2014 roku wyniosła blisko 74 lata dla mężczyzn i prawie 82 lata dla kobiet. Oznacza to, że w przypadku mężczyzn z Poznania - żyją oni o ponad rok dłużej niż zakłada średnia krajowa. Inaczej jest w przypadku kobiet, które żyją w Poznaniu o kilka miesięcy krócej niż zakłada średnia krajowa.
- W porównaniu do 2002 roku poznaniacy i poznanianki żyją dłużej o około 3 lata. Mieszkańcy Poznania żyją też dłużej niż osoby w województwie wielkopolskim i powiecie poznańskim. Wydłużanie się przeciętnego trwania życia notuje się od ponad 20 lat - czytamy na miejskim portalu poznan.pl.
Co ciekawe, Poznań nie jest wcale miastem, w którym żyje się najdłużej. W przypadku mężczyzn znajdujemy się na trzecim miejscu - za Krakowem i Warszawą. W przypadku kobiet znajdujemy się natomiast dopiero na czwartym miejscu, po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.