Kolejne niezwykłe odkrycia na Starym Rynku: monety z czasów Kazimierza Wielkiego
Wykopaliska na Starym Rynku dają kolejne niezwykłe odkrycia. W ostatnich dniach archeolodzy znaleźli tu kilka sztuk brakteatów Kazimierza Wielkiego - monet bitych na polecenie króla. - Te kilka monet dowodzi ich miejscowego pochodzenia i wyznacza niebagatelną rolę Starego Rynku w Poznaniu dla obiegu pieniądza w czasach Kazimierza Wielkiego - wyjaśniają.
Na początku lipca pisaliśmy, że w ramach wykopalisk prowadzonych na Starym Rynku do tej pory udało się odnaleźć blisko 1300 przedmiotów, a wśród nich drogę-pomost. Wykopaliska na Starym Rynku rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Pierwszy fragment terenu przeznaczony do badania znajduje się w sąsiedztwie Ratusza i ma około 120 metrów kwadratowych. Już w marcu zapowiadano, ze w przypadku odnalezienia interesujących przedmiotów - będą one trafiać do poznańskich muzeów. Być może dzięki badaniom uda się pozyskać wiedzę np. na temat zabudowy śródrynkowej od średniowiecza aż do XIX wieku.
Podczas prac archeolodzy odkryli m.in. monetę Stanisława Augusta Poniatowskiego - tzw. szeląga z 1768 roku, metalowy tłok pieczętny prawdopodobnie z XVI wieku, a także "kalkulator" sprzed kilkuset lat. Sensacją jest także droga-pomost, po którym poruszali się w trakcie spacerów po rynku poznaniacy w średniowieczu.
Dziś znalezisk jest jeszcze więcej. - W 1960 roku podczas wykopalisk na terenie gnieźnieńskiej katedry natrafiono na trzy egzemplarze brakteatów Kazimierza Wielkiego. Charakterystyczne są dla nich wysoki wał otaczający pole monety (to cecha wspólna wszystkim tzw. brakteatom guziczkowym) i królewski inicjał "K". Te jednostronne monety z cienkiej blaszki, nie pojawiły się dotychczas nigdzie indziej, aż do lipca 2015, kiedy to odkopaliśmy kilka sztuk na Starym Rynku w Poznaniu - wyjaśniają archeolodzy.
Badacze znaleźli na Starym Rynku również denary wielkopolskie. - Kazimierz Wielki zlecił mincerzom bicie dwustronnej monety z orłem po jednej, a głową tura po drugiej stronie. Numizmat opatrzono legendą: moneta Posnan[iensis]. Podobne przykłady tego typowo dzielnicowego numizmatu były inskrybowane napisem: moneta Kalis[iensis] pozwalającym bez trudu identyfikować proweniencję pieniądza - dodają. Odkryto także brakteat pochodzący z mniej zaawansowanej pracowni mincerskiej.
- Te z pozoru drobne znaleziska, poszerzają nasz zasób wiedzy na temat czasów tuż po rozbiciu dzielnicowym. Epoce, dla której śmiało można mówić o międzynarodowej potędze Królestwa polskiego. Te kilka monet dowodzi ich miejscowego pochodzenia i wyznacza niebagatelną rolę Starego Rynku w Poznaniu dla obiegu pieniądza w czasach Kazimierza Wielkiego.
Zobacz jak prezentują się monety: