Reklama

Blokady alkoholowe na stałe w samochodach ciężarowych i autobusach?

fot. KWP
fot. KWP

Polska obok Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii i Szwecji jest kolejnym krajem europejskim, wdrażającym nowoczesne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Między innymi wymagane są blokady alkoholowe dla osób skazanych za przestępstwa drogowe. Być może pojawią się one też na stałe w samochodach ciężarowych i autobusach.

Przypomnijmy, że nowe przepisy drogowe obowiązują w Polsce od 18 maja. W kodeksie karnym wykonawczym dodano art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów, na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową - informuje KRBRD.

Jednak z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które mają już za sobą co najmniej połowę orzeczonego wymiaru, a w przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. O tym musi zdecydować sąd.

UE musi kontynuować działania na rzecz rozwiązania problemu jazdy pod wpływem alkoholu - podkreślała na spotkaniu w Parlamencie Europejskim Violetta Bulc, unijna komisarz ds. Transportu.

ETSC jest również za pomysłem wprowadzenia do standardowego wyposażenia samochodów ciężarowych i autobusów w blokad alkoholowych. UE przygląda się obecnie rozwiązaniom, które technologie należy uwzględnić w nowych pojazdach, w ramach przeglądu rozporządzenia pt. "General Safety Regulation".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia! Również dla Poznania
25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro