Poznań: "oddam nerkę", "oddam komórki jajowe". Sporo ogłoszeń w sieci
Choć to nielegalne, najwidoczniej niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. W internecie kwitnie handel organami. Za nerkę dawca żąda od 30 do nawet 70 tysięcy złotych. Tego typu ogłoszenia umieszczają w internecie również poznaniacy.
- Jestem młodą osobą, blond włosy, niebieskie oczy. 55 kg, 160 cm, mam zdrowego i fajnego synka, jestem zdrową i silną kobietą. Oddawałam już komórki jajowe w klinice w Poznaniu. Więcej informacji udzielę na priv - to treść ogłoszenia znalezionego na jednym z poznańskich portali ogłoszeniowych. Jego autorka chce "oddać komórki jajowe za rekompensatę".
Kolejne ogłoszenie dotyczy "oddania nerki osobie potrzebującej". - Jestem młodą osobą lat 34. Znajduję się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Mogę pomóc w ten sposób innej osobie potrzebującej i sama również chciałabym otrzymać od tej osoby pomoc - pisze autorka ogłoszenia na tym samym portalu.
W internecie znaleźć można mnóstwo takich ofert. Za nerkę dawcy żądają od 30 do nawet 70 tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku sprzedaży komórek jajowych. Choć w ogłoszeniu mowa jest o "oddaniu" organów czy komórek, jasne jest, że chodzi o ich sprzedaż.
- W Polsce handel organami czy komórkami jest zabroniony, a policjanci oczywiście zajmują się takimi sprawami - mówi Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. - Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rozpowszechnianie ogłoszeń o sprzedaży czy kupnie komórki lub narządu w celu ich przeszczepienia jest nielegalne. Osoby, które to robią muszą się liczyć z konsekwencjami - dodaje.
O karze dla osób umieszczających takie ogłoszenia w sieci mówi ustawa transplantacyjna. - Kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku - czytamy w ustawie (art. 43). Kolejny artykuł dotyczy czerpania korzyści majątkowej. - 1. Kto, w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej, nabywa lub zbywa cudzą komórkę, tkankę lub narząd, pośredniczy w ich nabyciu lub zbyciu bądź bierze udział w przeszczepianiu lub udostępnianiu pozyskanych wbrew przepisom ustawy komórek, tkanek lub narządów, pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. 2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.