135 lat MPK Poznań: wielka parada z odnowionym wagonem z 1905 roku
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma 135 lat. Z tej okazji w najbliższą niedzielę ulicami Poznania przejdzie Wielka Parada Jubileuszowa. Będą tramwaje, w tym te zabytkowe, będą autobusy (m.in. ogórek), nie zabraknie też tramwaju konnego prowadzonego przez prezydenta Poznania i prezesa MPK Poznań. Ozdobą parady ma być odnowiony wagon z 1905 roku.
W 1880 roku rozpoczęła się historia poznańskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. - Wtedy zapadła decyzja o tym, by uruchomić pierwszy tramwaj konny w Poznaniu. Otrzymano koncesję na budowę linii tramwajowej w Poznaniu i na jej eksploatację i tak powstała pierwsza linia tramwaju konnego - wyjaśnia Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.
Jeszcze przed rokiem 1900 w Poznaniu pojawił się pierwszy tramwaj elektryczny. W kolejnych latach do tramwajów dołączały autobus komunikacji miejskiej, a także trolejbusy. 135-letnia historia MPK zostanie częściowo zaprezentowana w trakcie niedzielnej Wielkiej Parady Jubileuszowej, która rozpocznie się o godzinie 12.00 na Moście Teatralnym i będzie pokonywać ulice Śródmieścia, by ostatecznie dotrzeć na Franowo (trasa: Zwierzyniecka - Roosevelta - Most Teatralny (tu następuje oficjalny start i przed paradą rusza Orkiestra) Fredry - Gwarna - Święty Marcin - Al. Marcinkowskiego - Podgórna - Dowbora-Muśnickiego - Kórnicka - trasa Kórnicka - Franowo).
Na czele parady pojawią się Orkiestra Miasta Poznania i tramwaj konny prowadzony przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i prezesa MPK Wojciecha Tulibackiego. Miłośników miejskiej komunikacji z pewnością najbardziej ucieszy to, że w paradzie wezmą udział wszystkie typy tramwajów i autobusów - nie tylko te nowe, ale też zabytkowe. Będą to m.in. tramwaj konny Herbrand, wagon Carl Weyer, trójskład N+Nd+Nd, 105N + 105N, GT-6, GT8, Siemens Combino, Solaris Tramino, Ikarus 280.26, Jelcz 043 Caro (ogórek), DAF MB200, MAN NG313 czy Solaris Urbino 18 Hybrid.
- Będą to m.in. wagony z lat od 1949 do połowy lat 70-tych. Część wagonów, jak i autobusów jest w tej chwili doczyszczana, a jeden z wagonów jest całościowo lakierowany - zdradza Krzysztof Dostatni z Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych. Największą atrakcją będzie wyremontowany wagon Carl Weyer z 1905 roku. - Udało nam się odzyskać ten wagon. Stał na działce na poznańskiej Kopaninie jako magazyn drzewa - wyjaśnia Marek Grzybowski, dyrektor techniczny MPK Poznań. O wagonie pisaliśmy TUTAJ.
Na paradzie obchody się nie skończą. Gdy pojazdy dotrą na Franowo (do zajezdni), o 13.00 rozpocznie się festyn. Wśród atrakcji jest wielki tort, którym będzie częstować m.in. Jacek Jaśkowiak, wystawa taboru MPK, prezentacje wozów policyjnych, strażackich oraz wozu bojowego Wojska Polskiego. Dla dzieci zaplanowano m.in. malowanie twarzy, bańki mydlane i konkursy z nagrodami, a dla posiadaczy jednośladów - znakowanie rowerów.