Reklama

Poznań: zobacz jak powstaje spalarnia odpadów

fot. Mateusz Namysł
fot. Mateusz Namysł

Na poznańskim Karolinie trwa budowa spalarni odpadów. Jesienią ubiegłego roku osiągnięto maksymalną wysokość konstrukcji (blisko 43,5 metra). Na budowie montowane są obecnie ruszty, które będą spalać niesegregowane odpady w temperaturze 1000 stopni Celsjusza.

Gdy jesienią ubiegłego roku pisaliśmy o postępach na budowie spalarni odpadów, trwała tam wówczas budowa "bunkra" - jednego z głównych elementów ciągu technologicznego spalarni. Bunkier ukończono w ubiegłym roku. Ma 8 metrów głębokości i został wykonany w całości ze zbrojonego betonu. W październiku na budowie powieszono wiechę, a jeden z budynków znajdujących się na terenie spalarni osiągnął maksymalną wysokość - prawie 43,5 metra. Najwyższy obiekt to hala kotła, jedno z głównych miejsc instalacji.

W zeszłym miesiącu Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu z firmy SITA Zielona Energia przyznał, że prace wyprzedzają harmonogram. - Montaż pierwszych elementów rusztu rozpoczął się 10 grudnia. Obecnie dotarły już pierwsze elementy kotła - mówił.

Na terenie poznańskiej spalarni funkcjonować będą dwa ruszty o łącznej wadze 130 ton. - Będą spalać odpady komunalne (tzw. odpady resztkowe, nie podlegające segregacji) w temperaturze około 1 000 stopni Celsjusza - wyjaśnia inwestor.

W ciągu roku spalarnia będzie pracować przez 7800 godzin. W tym czasie przetworzy 210 tysięcy ton odpadów zbieranych na terenie Związku Międzygminnego GOAP. Dzięki inwestycji liczba odpadów trafiających na składowiska znacznie się zmniejszy.

Zgodnie z planem obiekt ma być gotowy w listopadzie 2016 roku. Koszt budowy szacuje się na 725 milionów złotych. Około 300 milionów złotych będzie pochodzić z unijnego dofinansowania. Przez pierwszych 25 lat działania spalarnia będzie eksploatowana przez SITA Zielona Energia. Po tym czasie inwestycja trafi pod pieczę miasta.

Zobacz zdjęcia z budowy spalarni:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro