Reklama

Przy Bułgarskiej zaginęły pojemniki z radioaktywnym kobaltem

Pojemnik PRJ-100

Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała o poszukiwaniach 22 pojemników z promieniotwórczym kobaltem.

Wedle uzyskanych informacji, kobalt zmagazynowany był w pojemnikach typu PS-5B oraz PRJ-100 (na zdjęciu), o wadze 45 i 70 kg. Miał zaginąć z terenu przedsiębiorstwa POLON-BETA Sp. z o.o. przy ulicy Bułgarskiej. Wedle informacji Państwowej Agencji Atomistyki, pojemniki były zabezpieczone, i w tej formie nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Od piątku policjanci z Poznania poszukują 22 ołowianych pojemników zawierających izotop kobaltu Co-60. Po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast skierowana została na miejsce specjalna grupa śledcza. Przeprowadzono oględziny i zabezpieczono ślady. Prowadzone są także działania operacyjne, które mają na celu odnalezienie skradzionych pojemników i sprawców włamania - informuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Policja nie wyklucza, że pojemniki stały się łupem złomiarzy. Mogły one zostać skradzione z przeznaczeniem na sprzedaży w punktach skupu złomu, dlatego również te punkty będą przez nas sprawdzane - mówi Maciej Święcichowski z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Zamknięte pojemniki nie stanowią zagrożenia. Jest zagrożenie gdyby doszło do otwarcia tych pojemników, ale zagrożenie dla ludzi będących w ich pobliżu. Nie powinniśmy tego utożsamiać z masowym, wszechstronnym, wielkim zagrożeniem - mówi st. bryg. Jerzy Ranecki, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego.

Policja będzie również sprawdzała stan zabezpieczenia zakładu, który jest monitorowany. Kwestia zabezpieczenia samego sposobu przechowywania będzie wyjaśniana zarówno przez Państwową Agencję Atomistyki, która udziela koncesji na składowanie tego typu przedmiotów jak i przez nas w toku prowadzonych czynności - dodaje Święcichowski.

Ktokolwiek, kto widział podejrzane pojemniki, proszony jest o natychmiastowe powiadomienie Centrum Powiadamiania Ratunkowego (tel. 112), Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu (tel. 61 854 99 00, 61 854 99 10) lub najbliższą jednostkę policji.

Policja udostępniła również specjalny nr infolinii 800 130 334, pod którym funkcjonariusze czekają na wszystkie zgłoszenia dotyczące sprawy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
2.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro