Reklama
Reklama

Gaszą pożary i poszukują ludzi w zawalonych budynkach. Dołączyli do elity

W środę OSP Głuszyna oraz OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego zostały włączone to Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że wykonując swoją pracę będą mogli liczyć na wsparcie finansowe i sprzętowe Komendanta Głównego Straży Pożarnej.

Działają od lat i często ratują ludzkie życie. Mowa o druhach z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej działających w całej Polsce. W środę świętowali ci z OSP Głuszyna oraz OSP Grupy Ratownictwa Specjalistycznego. Dzięki ich staraniom zostali włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Żeby dołączyć do KSRG trzeba się było napracować. - Pierwszym wymaganiem jakie było, to wyszkolenie członków OSP Głuszyna - mówi Marek Politowicz, prezes OSP Głuszyna. - Drugim było pozyskanie sprzętu i gromadzenie go przez długi okres czasu - dodaje.

Dzięki dołączeniu do KSRG około 40 członków OSP Głuszyna będzie mogło liczyć na wsparcie ze strony Komendanta Głównego Straży Pożarnej. - Co roku będą wspierani finansowo, a także sprzętowo. Będą też mieli większość możliwość, jeśli chodzi o udział w szkoleniach - mówi st. bryg. Jerzy Ranecki, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

30 strażaków i 10 psów działa w OSP Grupie Ratownictwa Specjalistycznego, która zajmuje się przede wszystkim poszukiwaniem ludzi uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków. W środę grupa nie tylko dołączyła do krajowego systemu, ale też dostała nowe auto. - Brakowało nam samochodu do przewozu zespołów ratownictwa na miejsce poszukiwań, a czas się bardzo liczy - mówi Michał Pieszkowski, prezes OSP GRS. W pojeździe są m.in. wydzielone boksy dla psów - cała część przygotowana z myślą o czworonogach jest klimatyzowana.

Strażacy z OSP Głuszyna prawdziwy powód do radości będą mieć w przyszłym roku. Wkrótce ruszy przebudowa ich remizy. Na ten cel przeznaczono 800 tysięcy złotych. Wsparcie zapewnia m.in. miasto. - Warunki, w których służą dzisiaj strażacy nie są, delikatnie mówiąc, najlepsze - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Nowoczesna remiza na pewno wesprze ich działania - dodaje.

W tej chwili na terenie powiatu poznańskiego i Poznania działają 24 jednostki OSP w ramach KSRG. - Z pewnością można powiedzieć, że jednostki OSP Głuszyna i OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego znalazły się wśród elity służb ratowniczych naszej aglomeracji - podkreśla mł. kpt. Michał Kucierski z KM PSP w Poznaniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
2.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro