Kupujesz bilet metropolitalny? Musisz ponownie złożyć oświadczenie w ZTM
Do 30 czerwca 2015 roku są ważne uprawnienia do kupowania biletów metropolitalnych, które zostały wydane w ubiegłym roku. Z możliwości podróżowania komunikacją miejską posiadając tańszy bilet korzysta obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób. Czy w POK ZTM ponownie będą się tworzyć kolejki?
Około 90 tysięcy mieszkańców skorzystało z możliwości kupienia biletu metropolitalnego - tańszej wersji sieciówki dostępnej dla osób mieszkających na terenie Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem międzygminnym, a także rozliczającej PIT na terenie Poznania lub takiej gminy.
Bilet metropolitalny na 30 dni (strefa A) kosztuje 99 złotych. Osoby, które nie mają prawa do kupienia tego "promocyjnego" biletu płacą za sieciówkę na 30 dni o 16 złotych więcej. - Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania, podstawą uzyskania prawa do ulgi metropolitalnej jest zatem zamieszkiwanie i opłacenie podatku w Poznaniu lub gminie, z którą Miasto Poznań podpisało porozumienie transportowe. Ulgi przyznawane są na podstawie pisemnego oświadczenia, które można złożyć w jednym z jedenastu Punktów Obsługi Klienta, wysłać pocztą na adres ZTM (ul. Matejki 59, 60-770 Poznań) lub wysłać pocztą elektroniczną (w formie skanu lub wykonanego zdjęcia) na adres [email protected] - wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.
Każdorazowo uprawnienie do kupienia biletu metropolitalnego jest przyznawane na rok i obowiązuje do 30 czerwca roku przypadającego po roku, w którym przyznano uprawnienie.
Do ZTM w styczniu i lutym wpłynęło już 5 tysięcy nowych oświadczeń. Zachęcamy, by składać je jak najszybciej - im bliżej 30 czerwca, tym tłoczniej może się robić w Punktach Obsługi Klienta ZTM. - Dokładamy starań, aby zminimalizować efekt szczytu kolejkowego, który może się pojawić w okresie przedwakacyjnym - dodaje ZTM.
Więcej o bilecie metropolitalnym TUTAJ.
Zarząd Transportu Miejskiego informuje także o pewnej nowości, która ma ułatwić mieszkańcom znalezienie miejsca, w którym można doładować kartę PEKA i kupić papierowe bilety na komunikację miejską. TUTAJ, pod mapą z lokalizacjami biletomatów czy Punktów Sprzedaży Biletów, można znaleźć tabelę, w której znajdują się wszystkie takie miejsca. Nowością jest pole "Szukaj", w które wystarczy wpisać nazwę ulicy lub osiedla, na których chcemy nabyć bilety. - W tabeli wyników wyszukiwarki znajduje się adres miejsca sprzedaży, jego dokładna lokalizacja, osiedle, na terenie którego punkt się znajduje, a także godziny otwarcia, rodzaj płatności, rodzaj sprzedawanych biletów - kończy ZTM.
Obecnie w Poznaniu i okolicznych gminach jest 320 miejsc, w których można kupić bilety.