Reklama
Reklama

Poznań w 1930 roku z Wartą w roli głównej

Kanał Ulgi i Ostrów Tumski | fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL
Kanał Ulgi i Ostrów Tumski | fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL

W Cyfrowym Repozytorium Lokalnym pojawiła się kolejna interesująca kolekcja archiwalnych zdjęć z Poznania. Tym razem na fotografiach można zobaczyć nasze miasto w 1930 roku. Katedra miała wówczas jeszcze neoklasycystyczny wygląd i dojeżdżały do niej... tramwaje.

To kolejna porcja zdjęć autorstwa Romana Stefana Ulatowskiego, która pojawiła się w Cyfrowym Repozytorium Lokalnym. Teki ze zdjęciami jednego z najwybitniejszych polskich fotografów 20-lecia międzywojennego znajdują się obecnie pod pieczą Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Co tym razem zaprezentowano na CYRYL-u? W nowej kolekcji archiwalnych zdjęć zobaczymy stolicę Wielkopolski w 1930 roku. - Fotografie wykonano w prawobrzeżnym Poznaniu - na Ostrowie Tumskim, Śródce, Komandorii i Chwaliszewie - zdradza Danuta Bartkowiak z CYRYL-a.

Dzięki fotografiom możemy zobaczyć m.in. tramwaj na torowisku przed katedrą. Co ciekawe - na ulicy Dziekańskiej na Ostrowie Tumskim wciąż istnieje fragment zachowanego torowiska tramwajowego. Sama katedra wygląda też inaczej niż obecnie - ma neoklasycystyczny charakter. W takim kształcie funkcjonowała do czasów II wojny światowej. Ponieważ budynek uległ wtedy zniszczeniu, po wojnie katedrę odbudowano nadając jej gotyckiego wyglądu.

Na zdjęciach widać też Ostrów Tumski w czasie powodzi, most Chrobrego, Kanał Ulgi czy miejską przeładownię. Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
21.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro