Reklama

70 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii. Kto je dostarczy?

fot. PAP/ Marcin Bielecki
fot. PAP/ Marcin Bielecki

W najbliższych tygodniach MON ogłosi firmy, które zakwalifikują się do dalszej walki o kontrakt na dostarczenie 70 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii. Wybrane firmy zaprezentują swoje maszyny już w marcu - wtedy rozpoczną się ich próby na poligonach.

Przetarg na zakup nowych śmigłowców wielozadaniowych został ogłoszony w 2012 roku, wówczas resort planował kupić jedynie 26 nowych maszyn. Później postanowiono, że będzie ich więcej. Liczba zwiększyła się do 70. Jak informuje portal poska-zbrojna.pl - do przetargu stanęło trzech oferentów - konsorcjum: Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation oraz Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., które proponuje śmigłowce Black Hawk S70i. Konsorcjum: Eurocopter SAS i Heli Invest Sp. z o.o. Services S.K.A. - proponuje śmigłowce Eurocopter EC725. Oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A., która oferuje maszyny AW149 koncernu AgustaWestland.

Firmy miały czas na złożenie ofert do końca ubiegłego roku. Teraz w ciągu kilku najbliższych tygodni ma się wyjaśnić, które przejdą do dalszego etapu walki o kontrakt.

Te firmy, które spełnią wymagania formalne, zostaną zaproszone do kolejnego etapu postępowania, czyli praktycznych testów śmigłowców. Planujemy, że rozpoczną się one jeszcze w marcu i potrwają około miesiąca - zapowiedział w rozmowie z portalem wiceminister MON Czesław Mroczek.

Nowe śmigłowce wielozadaniowe mają trafić do wojsk lądowych, do sił powietrznych oraz do marynarki wojennej. Mają one zastąpić stare i wysłużone śmigłowce, które posiada nasza armia. Według zapowiedzi MON zwycięzca prawdopodobnie zostanie wybrany wiosną, a umowa ma zostać podpisana latem. Koszt inwestycji to około 8 miliardów złotych.

Przy okazji warto przypomnieć, że od 2016 roku zwiększy się finansowanie potrzeb obronnych Polski. Corocznie z budżetu państwa przeznaczone będzie nie mniej niż 2 procent PKB z roku poprzedniego, co w 2016 roku ma zapewnić dodatkowe 800 mln złotych na nowy sprzęt dla wojska. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o finansach publicznych zwiększający wydatki na wojsko i obronę do minimum 2% PKB od 2016 r. - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
22.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro