Reklama
Reklama

Ilu pasażerów rocznie jeździ komunikacją miejską? Poznańskie MPK w liczbach

fot. Mateusz Kina, archiwum
fot. Mateusz Kina, archiwum

W jubileuszowym roku 135-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu MPK liczy i zbiera dane, które podsumowują codzienną pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.  

Rok 2015 jest dla poznańskiego MPK rokiem jubileuszowym. W jubileuszowym roku 135-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu zebraliśmy różne dane i liczby, które w sposób obrazkowy podsumowują naszą codzienną pracę - informuje MPK.

Pierwsza regularna linia tramwajowa pojawiła się w Poznaniu 31 lipca 1880 roku. Tramwaj konny przewoził pasażerów na trasie Dworzec Kolejowy - Stary Rynek. Bardzo szybko przedłużono ją do Chwaliszewa i Ostrowa Tumskiego. Z kolei w listopadzie 1925 roku pojawiła się w Poznaniu miejska komunikacja autobusowa na liniach o niewielkim ruchu pasażerskim przesądzającym o nieopłacalności komunikacji tramwajowej.

Po 135 latach MPK nadal codziennie służy poznańskim pasażerom. W tej chwili tabor liczy 228 tramwajów, które kursują na 20 liniach dziennych i jednej nocnej oraz 317 autobusów, kursujących na 57 liniach dziennych i 20 nocnych. W 2014 roku z komunikacji miejskiej skorzystało niemal 200 mln pasażerów, a łącznie wszystkie pojazdy przejechały niemal 30 mln km.

Codziennie wozi nas po Poznaniu ponad 1300 motorniczych i kierowców. Wśród nich są również kobiety - 76 pracuje na stanowisku motorniczych tramwajów a 35 na stanowisku kierowcy autobusów. Łącznie w poznańskim MPK pracę znalazło 2310 osób. Oprócz motorniczych i kierowców są to osoby odpowiedzialne za obsługę pasażerów, obsługa techniczna oraz pracownicy administracji.

Komunikacja miejska jest również bardzo ekologiczna i oszczędna. Przeciętny autobus może zabrać 150 pasażerów. Zużywa przy tym około 40 litrów oleju napędowego na 100 km. By przewieźć tę samą liczbę osób samochodami potrzeba minimum 30 pojazdów, pod warunkiem, że w każdym pojeździe zajęte jest 5 miejsc. Każdy pojazd zużywa około 8 litrów paliwa w ruchu miejskim, co oznacza aż 240 litrów zużytego paliwa na odcinku 100 km. To aż 200 litrów więcej zużytego paliwa i gigantyczne ilości spalin emitowane do atmosfery - przekonuje MPK.

Wielką chlubą MPK jest również zajezdnia na Franowie - najnowocześniejsza w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie wyposażona w system DMS - system połączony z rozkładami jazdy, decyduje, na który tor w zajezdni ma wjechać dany tramwaj, tak, aby w odpowiednim czasie mógł wyjechać na poznańskie torowiska. Zajezdnia na Franowie ma łączną powierzchnie 17 ha i może pomieścić aż 150 tramwajów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

W tych miejscach może być bardzo niebezpiecznie na drogach!
7℃
1℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro