Reklama
Reklama

Poznańscy naukowcy przypomną o odkryciu meteorytu Morasko

fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

W tym roku przypada setna rocznica odkrycia pierwszych fragmentów meteorytu na poznańskim Morasku. O tym wydarzeniu chcą przypomnieć poznańscy naukowcy, organizujący konferencję, której celem jest popularyzacja wiedzy o meteorytach i naukach, które zajmują się ich badaniem.

Odkrycia pierwszego fragmentu meteorytu dokonano 12 listopada 1914 roku. Został on wykopany na granicy lasu i gruntów ornych, a ważył 77 kilogramów. Dziś znajduje się on w kolekcji Muzeum Geologicznego PAN w Krakowie, ale poznańskie Morasko niezmiennie interesuje naukowców. Poznaniakom o meteorycie chcą przypomnieć poznańscy naukowcy - W trakcie konferencji przedstawimy historię odkrycia i badań meteorytu Morasko, zaczynając od odkrycia pierwszego meteorytu na terenie Moraska w 1914 roku, poprzez badania prowadzone w latach 50-tych i 70-tych, aż po czasy współczesne. Opowiemy o największych znaleziskach w rezerwacie, włączając odkrycie w 2012 roku największego - 300 kilogramowego - meteorytu w Polsce - wyjaśnia prof. Andrzej Muszyński z z Instytutu Geologii UAM.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Konfernecja to jednak nie tylko moraski meteoryt, ale także okazja do popularyzacji wiedzy z zakresu takich dziedzin jak astronomia, geologia, meteorytyka - W trakcie konferencji uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o pozaziemskim, planetoidalnym pochodzeniu meteorytów oraz o tym w jaki sposób dotarły na Ziemię. Słuchacze zgłębią tajemnice mechanizmów odpowiedzialnych za wędrówkę planetoid oraz dowiedzą się jak często takie wędrówki kończą się zderzeniem z Ziemią. Odpowiemy także na pytania: Jakie skutki powodują zderzenia z planetoidami? Jakie skutki miał spadek meteorytu Morasko? Jakie zniszczenia powstałyby w Poznaniu gdyby do podobnego zdarzenia doszło w czasach współczesnych? Opowiemy o podobnych wydarzeniach, włączając niedawny spadek meteorytu w Czelabińsku, a także o wykrywaniu potencjalnie groźnych planetoid - zachęca dr hab Agnieszka Kryszczyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Konfernecja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale organizatorzy zachęcają wszystkich poznaniaków do udziału w niej. Dla chętnych przygotowano 600 miejsc, a zainteresowani mogą rejestrować się za pośrednictwem strony internetowej. Udział w konferencji jest darmowy.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro