Podróżujesz z PEKĄ z osobami towarzyszącymi? Uważaj na przesiadki
Pasażerowie komunikacji miejskiej, którzy opłacają swój przejazd z tPortmonetki i przy tym przesiadają się pomiędzy pojazdami - płacą za przejazd jak za jedną podróż pod warunkiem, że nie zrobią tego więcej niż 3 razy oraz przerwa między przebywaniem w pojazdach nie będzie dłuższa niż 20 minut. Problem pojawia się jednak, jeśli z naszej tPortmonetki opłacamy podróż osobie towarzyszącej.
Podróże z Poznańską Elektroniczną Kartą Aglomeracyjną dla wielu pasażerów wciąż są pełne zagadek. Jedną z nich jest kwestia możliwości przesiadania się podczas przejazdu opłacanego z tPortmonetki.
- W czasie jednej podróży można się przesiadać dowolną ilość razy jednakże system potraktuje nasze przejazdy jako jedną podróż i będzie kontynuował naliczanie opłat jeśli przesiądziemy się maksymalnie do 3 razy w trakcie jednej podróży. Maksymalny czas na przesiadkę liczony jako czas, w którym pasażer może kontynuować podróż opłaconą z tPortmonetki w kolejnym pojeździe wynosi 20 minut. Czas liczony jest pomiędzy rejestracją wyjścia z pierwszego pojazdu, a rejestracją wejścia do drugiego - wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.
I choć wydaje się to logiczne, problem pojawia się, gdy podróżujemy z osobą towarzyszącą, której także opłacamy przejazd z naszej tPortmonetki. - ZTM nie przekazuje rzetelnych informacji, wprowadza korzystających z komunikacji w błąd i wyłudza nienależne opłaty za przejazdy z przesiadką - pisze nasz czytelnik. - Masz imienną PEK-ę i chcesz opłacić przejazd osoby towarzyszącej z przesiadką/ami to zapłacisz za każdy przejazd oddzielnie. Nigdzie takiej informacji nie ma, ale tak liczy ten "wspaniały" system - dodaje.
Agnieszka Smogulecka z ZTM potwierdza, że rzeczywiście tPortmonetka w przypadku przesiadania się między pojazdami nie umożliwia naliczania opłat jak za jedną podróż osobom towarzyszącym. - Osoby, za które dokonana została opłata za pomocą jednej karty, mogą jednocześnie podróżować tylko na tej samej trasie. W przypadku, gdy posiadacz karty korzystający z tPortmonetki przesiada się z jednego pojazdu do drugiego, gdy odstęp pomiędzy zbliżeniem karty do czytnika przy wyjściu z jednego pojazdu a zbliżeniem karty do czytnika przy wejściu do kolejnego pojazdu wyniesie nie więcej niż 20 minut, opłata za przejechane przystanki naliczana jest tak, jakby była to jedna podróż, przy czym maksymalna liczba takich przesiadek w podróży to trzy - mówi. - W przypadku osób towarzyszących nie ma jednak możliwości zweryfikowania, czy te same osoby kontynuują podróż. Dlatego w przypadku osób towarzyszących nie ma możliwości zaliczania ich przesiadek do jednej podróży - nie ma bowiem pewności, że (w przypadku osób towarzyszących) chodzi o kontynuację podróży - dodaje.
Warto wziąć to pod uwagę w przypadku podróżowania z osobami towarzyszącymi. Ich podróż, jeśli będziemy się przesiadać, będzie droższa niż posiadacza PEKI.
Najpopularniejsze komentarze