Od kosmologii po komputerowe gry na scenie
W kolejnym odcinku "Kultura:Sprawdzam" odwiedzamy Jarocin i Rozdrażew, gdzie powstały kolejne projekty programu 'Wielkopolska: Rewolucje". Przystankiem w podróży będzie poznański Teatr Nowy i pierwszy w Polsce spektakl o grach komputerowych.
"Elsynor" to najnowsza premiera w Teatrze Nowym w Poznaniu. Spektakl opowiada o świecie gier komputerowych. Prócz trójki głównych bohaterów na scenie pojawiają się ich avatary, wyjęte prosto ze sztuk Wiliama Szekspira. Julia, Hamlet i Król Lear sterowani przez graczy toczą ze sobą walkę na śmierć i życie. Spektakl nie ucieka od trudnych pytań, m.in. o to jakie zagrożenia niosą za sobą uzależnienia od komputerowego świata. Reżyserii po raz pierwszy podjął się aktor Teatru Nowego - Grzegorz Gołaszewski. Za dramaturgię odpowiada Szymon Adamczak. O spektaklu rozmawiamy z Piotrem Dobrowolskim i Anną Rogulską.
"Kosmologia rozdrażewska" to z kolei kolejny projekt pod sztandarem programu "Wielkopolska; Rewolucje". Za spektakl, który powstał w Rozdrażewie odpowiadają reżyser Wojciech Ziemilski i dramaturg Roman Pawłowski, którzy tym razem do współpracy zaprosili członków Koła Astronomicznego "Kasjopea". Spektakl opowiada nie tylko o pasji astronomicznej ale pozwala również, po jego obejrzeniu, z większą uwagą patrzeć w niebo. O spektaklu rozmawiamy z Roksaną Adamowską.
W Jarocinie, z kolei powstała inspirująca muzyczna opowieść. Stworzyła ją reżyserka Weronika Szczawińska a także zespół "Dzieci Jarocina". Wertując stare jarocińskie archiwa Szczawińska odnalazła kasetę zespołu "RetroJutro", który pojawił się na Festiwalu w Jarocinie w latach osiemdziesiątych. Zespół został wygwizdany i nigdy już na scenę nie powrócił. Muzyka, która zachowała się na starych kasetach, według twórców spektaklu brzmi zaskakująco współcześnie. Muzykę "RetroJutro" w Kinie Echo w Jarocinie zaśpiewał zespół "Dzieci Jarocina". O spektaklu rozmawiamy z Roksaną Adamowską.