Chodzenie po wodzie jest możliwe? Sprawdzisz podczas Nocy Naukowców

Ubiegłoroczne pokazy | fot. Wojtek Owczarzak
Ubiegłoroczne pokazy | fot. Wojtek Owczarzak

Już w przyszłym tygodniu w Poznaniu odbędzie się ósma edycja Nocy Naukowców. W ramach wydarzenia poznańskie uczelnie zapraszają poznaniaków do wspólnego zgłębiania wiedzy z różnych dziedzin. Chętni będą mogli spróbować przejść się po wodzie, a także wziąć udział np. w show fizycznym, które każdego roku przyciąga tłumy.

Około 50 tysięcy osób wzięło udział w ubiegłorocznej edycji Nocy Naukowców, która odbywała się w Poznaniu. W tym roku program wydarzeń jest bardzo bogaty, a co za tym idzie - ponownie w budynkach uczelni z pewnością pojawią się tłumy.

W tym roku w swoje progi zapraszają Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, uniwersytet Ekonomiczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. W programie jest mnóstwo atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie darmowy, ale na niektóre z nich trzeba się będzie wcześniej zarejestrować. Obowiązuje zasada kto pierwszy - ten lepszy. Rejestracja rozpoczyna się w środę, 17 września, o godzinie 14.00 TUTAJ.

Gdzie warto się wybrać w ramach Nocy Naukowców? Politechnika Poznańska zaprasza m.in. na Fizyka Gravity Show - fizyczny show, który każdego roku cieszy się ogromną popularnością poznaniaków. Tym razem eksperci zajmą się zagadnieniami związanymi z grawitacją. Maluchy chętnie wybiorą się na wykład interaktywny Fizyka Kids, na którym m.in. zobaczymy płonącą mąkę. Trochę starszych może zainteresować Laboratorium Zimna, w którym zobaczymy m.in. jak szybko zamarza woda. Chętni będą też mogli pokrzyczeć w specjalnym konkursie na najgłośniejszy krzyk.

UAM zaprasza na kilka swoich wydziałów. Na Wydziale Biologii dowiemy się jakie stawonogi aktywne nocą żyją w naszych mieszkaniach. Zaplanowano też pokaz Kryminalnych Zagadek Wydziału Biologii, w trakcie którego dowiemy się m.in. jakie są techniki izolacji DNA. Na Wydziale Chemii dowiemy się wszystkiego o perfumach, twardej wodzie i spróbujemy lodów z ciekłego azotu. Na Wydziale Nauk Społecznych zobaczymy pokaz Oda Di Neuro, w trakcie którego będzie można przekonać się jak wygląda reprezentacja mózgu. Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych zajmie się m.in. meteorytami, a w Obserwatorium Astronomicznym będzie można obserwować przez nowoczesny teleskop m.in. wybuch gwiazdy.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym dowiemy się między innymi czy możliwe jest chodzenie po wodzie. Będzie się można o tym przekonać na własnej skórze. Dodatkowo w ramach pokazów dowiemy się wszystkiego o magicznym świecie grzybów, roślinach mięsożernych, pszczołach czy projektowaniu ogrodu. Akademia Wychowania Fizycznego wyjaśni co się kryje w kropli krwi, a także jakie są metody badań DNA. Nie zabraknie też zajęć ruchowych na sali m.in. z Afro-dance i na basenie - jazdy na specjalnym rowerze w basenie i ćwiczenia aqua pole na specjalnych rurach w wodzie.

Od specjalistów z Uniwersytetu Ekonomicznego dowiemy się wszystkiego o ekonomice informacji, poznamy mity o Europie i mikroświat żywności. W PCSS będzie można zajrzeć do serwera i superkomputera, a w Ośrodku Nauki PAN odbędziemy wirtualną podróż przez układ słoneczny.

Noc Naukowców odbędzie się w piątek, 26 września. Pełny program wydarzeń dostępny jest TUTAJ. Podobnie jak w latach ubiegłych po Poznaniu kursował będzie specjalny autobus (będzie wyruszać z przystanku CK Zamek), którym dostaniemy się do obiektów biorących udział w Nocy Naukowców.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro