Reklama
Reklama

Psi tydzień w Poznaniu: miasto będzie czystsze?

fot. archiwum
fot. archiwum

W zeszłym roku niezidentyfikowany mieszkaniec pomalował na wszystkie kolory tęczy psie odchody zalegające na trawniku na osiedlu Czecha. W ten sposób pokazano, że problem psich kup wciąż istnieje w naszym mieście. Obecnie w Poznaniu trwa "psi tydzień". Do mieszkańców trafią setki bezpłatnych worków na odchody. Czy to sprawi, że miasto będzie czystsze?

Problem psich odchodów zalegających na trawnikach czy chodnikach jest w naszym mieście widoczny gołym okiem. W zeszłym roku ktoś z mieszkańców chciał go prawdopodobnie uwypuklić... malując psie odchody zalegające na osiedlu Czecha kolorowymi sprayami. I choć coraz więcej osób po swoich psach sprząta, do niektórych informacje i prośby na ten temat nie trafiają.

- W Poznaniu zarejestrowanych mamy około 40 tysięcy psów, ale oczywiście jest ich na pewno więcej i problemów związanych z przebywaniem czworonogów na terenie naszego miasta jest prawdopodobnie tyle samo - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej. To nie tylko problem niesprzątania po swoim pupilu, ale też rejestrowania psów czy właściwego pozbywania się ich po śmierci zwierzęcia.

By pomóc zachęcić mieszkańców do dbania o czystość w mieście i wyjaśnić ewentualne wątpliwości związane z zajmowaniem się psem, w Poznaniu właśnie odbywa się "psi tydzień". - Będziemy w tym tygodniu zwracali uwagę na informowanie o podstawowych obowiązkach, a czy Poznań będzie czystszy - to zależy od tych osób, które wyprowadzają pieski - zaznacza Piwecki.

W ramach akcji do piątku w wybranych lokalizacjach pojawiać się będą punkty informacyjne, w których będzie można otrzymać pakiety promocyjne dla właścicieli psów. Każdy z nich zawiera 100 woreczków na odchody. - Na przestrzeni ostatnich lat Poznań zakupił 4,5 mln worków. To wszystko było rozdawane bezpłatnie mieszkańcom. W tym roku kupiono milion takich worków. To sposób na pozbycie się miliona psich "pamiątek" z miasta - przyznaje. Do mieszkańców trafią też psie elementarze z niezbędnymi informacjami.

W punktach informacyjnych nie tylko uzyskamy odpowiedzi na pytanie związane z posiadaniem pieska, ale też będziemy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwiązań zastosowanych w Poznaniu. - Chcemy się przekonać jak po tych kilku latach wygląda psia infrastruktura, może jakie pomysły mają mieszkańcy - tłumaczy Piwecki.

Być może pojawią się propozycje utworzenia nowych toalet czy wybiegów dla psów. Zdaniem Wojciecha Majchrzyckiego, koordynatora zespołu Kejter też poznaniak, najpierw trzeba zainwestować w mniejsze elementy infrastruktury. - Brak koszy na śmieci zniechęca do zbierania odchodów po swoich psach i noszenia ich w woreczku nie wiadomo jak daleko. Chciałbym, żebyśmy na to postawili w pierwszej kolejności - podkreśla.

We wtorek punkty informacyjne, w których rozdawane będą pakiety promocyjne staną na Wildzie. - To chyba jeden z najbardziej zanieczyszczonych rejonów. Na prośbę mieszkańców od 8.15 jesteśmy przy ul. 28 Czerwca 1956, w pobliżu ul. Racjonalizatorów. O 12.00 przenosimy się na Rynek Wildecki. W środę będziemy na Piątkowie i Winogradach, w czwartek na Jeżycach i na Nowym Mieście. W piątek spotkać nas będzie można przy Rynku Łazarskim - kończy Piwecki.

Oto szczegółowy plan:

Wtorek

8:30 - 10:30, 28 Czerwca 1956 r na wysokości ryneczku przy ul Racjonalizatorów;
12:00 - 14:00, Rynek Wildecki;

Środa

8:30 - 10:30, os. Bolesława Chrobrego 117 parking przy PSM;
12:00 - 14:00, os. Wichrowe Wzgórze, ul Połabska przy ryneczku;

Czwartek

8:30 - 10:30, Dąbrowskiego na wysokości kina Rialto;
12:00 - 14:00, os. Jagielońskie ryneczek;

Piątek

8:30 - 10:30, Rynek Łazarski.

Jak miasto powinno walczyć z psimi kupami?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
13.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro