Reklama
Reklama

Wycieczka w zamian za zgodę na wykorzystanie wizerunku dziecka

fot. WTK Play
fot. WTK Play

Jedna z firm produkujących pasty do zębów zorganizowała dla dzieci zajęcia związane z dbaniem o higienę jamy ustnej. W zamian wymagała jednak podpisania zgody na wykorzystanie ich wizerunku.

O całej sprawie poinformował jeden z zaniepokojonych rodziców. Jego pociecha uczęszcza do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Poznaniu. Podczas zebrania rodzicielskiego opiekunowie dzieci zostali poinformowani o odbywającej się nazajutrz wycieczce na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie odbywają się targi stomatologiczne. - Wydało mi się dziwne, że Pani wychowawczyni informuje o wycieczce jak myć zęby (...), co dziwniejsze, termin wycieczki to jutro (...), wszystko spoko, jednak aby dziecko mogło jechać, należy podpisać oświadczenie - napisał w liście do redakcji. We wspomnianym oświadczeniu znalazło się m.in. sformułowanie mówiące o zgodzie na wykorzystanie wizerunku dziecka do działań promocyjno - marketingowych czy przekazywania go podmiotom trzecim.
- Tego typu oświadczenie faktycznie daje możliwość pełnego dysponowania wizerunkiem dziecka - powiedział adwokat Przemysław Maciak. Dodał również, że gdyby wizerunek dziecka został wykorzystany np. w reklamie, opiekunowie nie mieli by podstaw, aby rościć z tego tytułu jakieś prawa.

Z zarzutami rodziców nie zgadza się Marlena Rosiak, przedstawicielka firmy organizującej wycieczkę. Według niej tego typu oświadczenia stosowane są przy każdej tego typu okazji. - W żaden sposób nie są one wykorzystywane do naszych reklam - zapewniła.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
65.23 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro