Reklama

Po weekendzie Stare Miasto tonie w śmieciach

Kilkanaście milionów złotych rocznie kosztuje utrzymanie porządku na poznańskich ulicach. Najwięcej pracy miejskie służby mają w okolicy Starego Miasta.

Najwięcej pracy służby porządkowe mają w weekendowe poranki. Jednym z najbardziej zabrudzonych miejsc jest ulica Wrocławska przy Starym Rynku - Najgorzej jest w tych miejscach, gdzie znajdują się sklepy spożywcze, gdzie są bistra. Tam najczęściej klienci porzucają zużyte naczynia - mówi Ewa Waszak, właścicielka sklepu przy ul. Wrocławskiej.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Za sprzątanie chodników odpowiadają właściciele tutejszych nieruchomości. Za jezdnię - Zarząd Dróg Miejskich. Na sprzątanie w mieście tylko w sezonie letnim miejska spółka wyda w tym roku około sześciu milionów złotych - To jest sprzątanie jezdni i chodników, opróżnianie koszy, sprzątanie przejść podziemnych, które są w naszej administracji - mówi Dorota Wesołowska, rzeczniczka ZDM. Znacznie droższe jest utrzymanie porządku zimą. Do sprzątania dochodzą jeszcze koszty odśnieżania, a te przy ostrych zimach sięgają nawet kilkunastu milionów złotych.

O posprzątanie chodników w centrum zabiegali osiedlowi radni ze Starego Miasta. Ich prośba została spełniona. W odpowiedzi na pismo skierowane do ZDM czytamy - (...) umyte zostały chodniki następujących ulic: Ogrodowej, Piekary, Podgórnej, Szkolnej, Wrocławskiej, Jaskółczej, Gołębiej, Żydowskiej oraz pl. Wiosny Ludów.

Osiedlowy radny Paweł Sztando zamierza zabiegać też o większą ilość koszy na śmieci. Jego zdaniem na samym Starym Mieście dodatkowe kosze przydałyby się co najmniej w 20 miejscach - Ja się cieszę, że miasto zainwestowało pieniądze w mycie chodników i mam nadzieję, że to będzie działanie cykliczne. Problemem są tez kosze do śmieci, które są bardzo przepełnione - mówi Sztando.

Zarząd Dróg Miejskich obiecuje, że zdanie radnych weźmie pod uwagę i w mieście pojawią się nowe śmietniki. W kolejce do mycia są też ulica Gwarna i fragment ulicy św. Marcin.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
84.53 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro