Poznań wciąż z najniższym bezrobociem. Płace w górę
Jak wynika z najnowszego raportu Urzędu Statystycznego w Poznaniu, w czerwcu 2014 roku w stolicy Wielkopolski zanotowano spadek stopy bezrobocia do 3,6% (o 0,2%). Na terenie województwa wzrosło średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.
Na koniec pierwszego półrocza bez pracy w mieście pozostawało 11 939 osób. 2201 z nich pobierało zasiłek. Niemal połowę ogółu stanowią długotrwale bezrobotni (5351). Większość niezatrudnionych osób to kobiety (6149).
Poznań nadal może pochwalić się najniższą stopą bezrobocia w kraju. Dobrze w tej kategorii wypadają również Warszawa i Sopot, utrzymujące liczbę niezatrudnionych poniżej progu 5 procent. W skali kraju bez pracy pozostaje 12% aktywnych zawodowo Polaków. Oznacza to spadek o pół punktu procentowego w porównaniu do maja.
W całym województwie bez pracy pozostaje 8,3 % aktywnych zawodowo. Najgorzej sytuacja wygląda w północnej i wschodniej Wielkopolsce. W powiecie wągrowieckim pracodawcy nie ma 17,7% mieszkańców. Słabo wypadają również powiaty koniński (17%), słupecki (15,3%), złotowski (15,2%) i kolski (14,4%). Najmniej bezrobotnych jest w powiatach kępińskim (4,1%), poznańskim (4,2%) i wolsztyńskim (5,1%).
Przeciętne wynagrodzenie brutto zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw Wielkopolan wyniosło w czerwcu 3554,47 zł brutto i było wyższe o 0,3% niż miesiąc wcześniej oraz o 1,9% większe niż rok temu. Najlepiej zarabiali pracownicy firm zajmujących się rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem. Najsłabiej pod tym względem wypadli zatrudnieni w usługach związanych z zakwaterowaniem i gastronomią.