Reklama
Reklama

Rady Osiedli dofinansowują kupno policyjnych radiowozów

W 2013 roku nowe radiowozy dofinansowały samorządy m.in. Tarnowa Podgórnego i Dopiewa | fot. Policja - archiwum
W 2013 roku nowe radiowozy dofinansowały samorządy m.in. Tarnowa Podgórnego i Dopiewa | fot. Policja - archiwum

Poznańskie Rady Osiedli otrzymują z budżetu miasta ograniczone środki na przeprowadzenie działań na swoim terenie. Zawsze okazuje się, że pieniędzy jest za mało, ale znajdują się środki m.in. na dofinansowanie zakupu... policyjnych radiowozów. - To kwestia bezpieczeństwa - mówi Wojciech Chudy z RO Chartowo.

Gdy Rada Osiedla Wilda chciała dofinansować kupno radiowozu policyjnego dla wildeckiego komisariatu, część radnych powiedziała stanowczo NIE. - Część radnych jest przekonanych, że mieszkańcy nie są zadowoleni z działania policjantów na naszym terenie, choć trzeba przyznać, że się to poprawia - mówi Dorota Bonk-Hammermeister z RO Wilda. - Przede wszystkim jednak uznaliśmy, że samorządy nie powinny finansować budżetowych wydatków. Potrzeb jest mnóstwo, nie na wszystko wystarczy środków, więc tym bardziej taki wydatek jest niepotrzebny - dodaje.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Adam Babicz, przewodniczący RO Wilda, chciał by zakup radiowozu dofinansowano. - Kilka lat temu podczas Sylwestra ktoś z mieszkańców wrzucił do radiowozu petardę. Auto się spaliło - mówi. - Policja dba o nasze bezpieczeństwo i nie ma nic złego w tym, by ją wesprzeć - dodaje. RO chciała przeznaczyć 30 tysięcy złotych na ten cel, ale ostatecznie to nie nastąpi. - Być może w kolejnych latach taka propozycja znowu będzie się pojawiać - kończy.

Inaczej jest na poznańskim Starym Mieście. Tutaj radni osiedlowi dofinansowali z budżetu RO zakup... dwóch policyjnych radiowozów. - My dajemy 50%, a wtedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dokłada drugą połowę - mówi Paweł Sztando, radny osiedlowy ze Starego Miasta. - Przeznaczyliśmy na ten cel około 30 tysięcy złotych i okazało się, że za taką kwotę uda się dofinansować aż dwa nieoznakowane radiowozy. Nasza współpraca z policją układa się bardzo dobrze i nie widzę nic złego w dofinansowywaniu takiego zakupu, ale nie za często. Myślę, że optymalnie jest to robić raz na dekadę - zaznacza. W przyszłym roku RO Stare Miasto chce zakupić dla komisariatu specjalne ksero.

Tymczasem środki na dofinansowanie zakupu radiowozu przeznacza w budżecie także Rada Osiedla Chartowo (4 000 zł). Ale nie tylko na to. Ponad 16 tysięcy złotych pochłonie remont pomieszczenia w komisariacie na Nowym Mieście, a także zakup wyposażenia. - To kwestia bezpieczeństwa - mówi Wojciech Chudy z RO Chartowo. - W przyszłym roku będziemy silnie inwestowali w jednostki związane z bezpieczeństwem na terenie osiedla. Są to nie tylko środki dla policjantów, ale też strażników miejskich i strażaków - dodaje. - Dzięki temu zakupiony zostanie sprzęt, który będzie wykorzystywany na terenie Chartowa, ale też całego miasta - kończy.

Czy rady osiedli powinny wspomagać finansowo dzielnicowe komisariaty?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro