Reklama

Tzadik Poznań Festival odwołany

Ubiegłoroczny festiwal
Ubiegłoroczny festiwal

Tegoroczna edycja Tzadik Festivalu została odwołana. Jak informują organizatorzy powodem takiego stanu rzeczy jest brak wsparcia finansowego. - Trudno nam pogodzić się z próbą obarczenia Miasta Poznań winą za taki obrót wydarzeń - odpowiada miasto.

Tzadik Poznań Festival odbywał się od 7 lat. Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie kultury żydowskiej w jej kreatywnej, nieoczywistej odsłonie. Podczas siedmiu edycji do Poznania przyjechało kilkuset muzyków w kilu kontynentów. Dzięki temu udało się ożywić wiele miejsc w mieście. Natomiast publiczność miała okazję nie tylko posłuchać muzyki, ale również zobaczyć filmy i uczestniczyć w wielu dyskusjach.

Jak się okazuje VIII edycji Tzadik Festivalu nie będzie. Jak poinformowali organizatorzy problemem jest brak wsparcia finansowego. "Niestety, bez finansowego wsparcia ze strony instytucji publicznych takiej imprezy nie można organizować. W tym roku odmówiło go nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Urząd Miasta Poznania uniemożliwił nam skorzystanie z przyznanej dotacji, tłumacząc to względami proceduralnymi" - czytamy na stronie festiwalu.

"Z narastającym niepokojem obserwujemy, jak kultura w Polsce, a w Poznaniu w szczególności, uzyskała status drugorzędności. Najpierw ze wspierania jej wycofały się firmy prywatne, a teraz instytucje publiczne najwyraźniej zapominające o misji, którą są zobowiązane realizować. Promowanie dotacjami przedsięwzięć o charakterze czysto rozrywkowym i w istocie komercyjnym, pozbawionych potencjału faktycznego wyzwalania energii kultury, jest w naszej ocenie nieodpowiedzialne i krótkowzroczne. Jesteśmy przekonani, że rozumienie kultury, jako "eventu" wielkiego wydarzenia prowadzi donikąd" -piszą organizatorzy.

"Bez precedensu pozostaje fakt, że w Poznaniu, jak w żadnym innym dużym polskim mieście, faktycznie dwa festiwale, Malta oraz Transatlantyk, pochłonęły aż 84,5% z puli środków przeznaczonych na kulturę w konkursie adresowanym do organizacji pozarządowych. Ta kultywowana już od kilku lat korporacyjna polityka redystrybucji środków publicznych uniemożliwia realizację wielu ciekawych i wartościowych projektów kulturalnych w Poznaniu. Nie tylko nam" - czytamy w liście organizatorów.

Na razie nie wiadomo, co będzie w przyszłości. Czy do Poznania wróci Tzadik Poznań Festival? "Czas pokaże. Mamy nadzieję, że nie, ale to nie od nas wszystko zależy" - informują organizatorzy.

Do informacji o odwołaniu festiwalu już we wtorek odnieśli się pracownicy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania. W specjalnym oświadczeniu piszą, że "trudno nam pogodzić się z próbą obarczenia Miasta Poznań winą za taki obrót wydarzeń". Wyjaśniają też, że miasto udzieliło dotacji na festiwal w wysokości 30 tysięcy złotych, ale jej otrzymanie byłoby możliwe po spełnieniu warunku jakim jest wniesienie zadeklarowanego wkładu własnego przez organizatorów. To natomiast miało nie nastąpić. Równocześnie podkreślają, że na festiwale Malta i Transatlantyk przeznaczono około 51% procent środków z puli 10 milionów złotych, a nie ponad 84%, jak piszą w liście organizatorzy festiwalu. Zwrócono także uwagę na fakt, że organizatorzy festiwalu nie rozliczyli prawidłowo dotacji od miasta otrzymanej na ubiegłoroczną edycję imprezy. Całe oświadczenie dyrekcji Wydziału Kultury i Dziedzictwa UMP prezentujemy TUTAJ.

Czy miasto powinno wpierać mniejsze inicjatywy, jak Festiwal Kultury Żydowskiej Tzadik?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
48.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro