Reklama
Reklama

Głos Urzędu Miasta Poznania w sprawie Tzadik Festival

Jak już wcześniej informowaliśmy tegoroczna edycja Tzadik Festival została odwołana z powodu braku wsparcia finansowego. Głos w sprawie zajął Urząd Miasta Poznania.

Tzadik Poznań Festival odbywał się od 7 lat. Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie kultury żydowskiej w jej kreatywnej, nieoczywistej odsłonie. Tegoroczna edycja została odwołana jak twierdzą organizatorzy powodu wsparcia finansowego. Pisaliśmy o tym tutaj.

Oto oświadczenie dyrektora i zastępcy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania w sprawie informacji organizatorów Tzadik Poznań Festival o odwołaniu ważnego poznańskiego wydarzenia:

"Z ubolewaniem przyjęliśmy informację o odwołaniu 8. edycji Tzadik Poznań Festival. W pełni doceniamy rolę i dorobek festiwalu niezwykle ważnego dla Miasta z uwagi na wysoki poziom artystyczny i ponadkulturowe przesłanie. Tym bardziej mamy nadzieję (podobnie jak jego twórcy), że z kulturalnej mapy Poznania znika on tylko na chwilę.

Trudno nam jednak pogodzić się z próbą obarczenia Miasta Poznań winą za taki obrót wydarzeń. Rozumiemy, że zaistniała sytuacja mogła spowodować gorycz jego organizatorów. Musimy jednak wyjaśnić kilka bardzo istotnych, a pominiętych faktów, a także sprostować półprawdy i nieprawdziwe informacje, które znalazły się w ich liście.

1. Miasto Poznań udzieliło na tegoroczną edycję festiwalu Tzadik dotacji w wysokości 30.000 złotych. Pragniemy podkreślić, że Miasto Poznań JAKO JEDYNE wsparło finansowo Tzadika, w przeciwieństwie do innych instytucji publicznych i niepublicznych.

2. Nieprawdą jest, że "Urząd Miasta Poznania uniemożliwił skorzystanie z przyznanej dotacji, tłumacząc to względami proceduralnymi". Składając wniosek o dotację organizatorzy zadeklarowali wniesienie wkładu własnego w wysokości 211.980 zł, którego nie udało im się zebrać, m.in. wskutek nieuzyskania dotacji ministerialnej. Aby otrzymać dotację miejską w przyznanej wysokości 30.000 złotych, musieli zapewnić wkład własny na poziomie 48.500 złotych, co również im się nie udało. Reguły dotyczące wkładu własnego były wielokrotnie konsultowane z organizacjami pozarządowymi (m.in. na forum Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Kultury). Podkreślamy też, że reguły te nie uniemożliwiają skorzystania z dotacji, a jedynie powodują jej proporcjonalne umniejszenie.

3. Nieprawdą jest, że w Poznaniu "dwa festiwale, Malta oraz Transatlantyk, pochłonęły aż 84,5% z puli środków przeznaczonych na kulturę w konkursie adresowanym do organizacji pozarządowych". Wyjaśniamy: z puli 10 milionów złotych, na oba powyższe festiwale Miasto Poznań udzieliło dotacji w łącznej wysokości 5.078.000 zł - co stanowi 50,7 procent ogólnej puli dla NGO.

4. Nieprawdziwa jest opinia, że "Poznań (z dużych miast polskich) jest tym, w którym procentowy udział instytucji pozarządowych w budżecie całkowitym na kulturę jest bodaj najmniejszy". Tak po prostu nie jest - Poznań przeznacza na projekty NGO 10 milionów złotych - to ponad 9 procent całego budżetu Poznania na kulturę, który w 2014 roku wynosi 110.385.440 zł. Ta proporcja jest jedną z najwyższych w kraju.

5. Organizatorzy festiwalu do dziś nie rozliczyli prawidłowo (zgodnie z podpisaną umową) dotacji Miasta Poznania na ubiegłoroczną edycję Tzadik Poznań Festival, przekraczając wszystkie terminy na złożenie ostatecznych rozliczeń"

Robert Kaźmierczak

Marcin Kostaszuk

Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro