Między ciszą a ciszą z Grzegorzem Turnauem
Pochodzi z Krakowa, komponuje, śpiewa, koncertuje a w swojej twórczości fascynuje się muzyką Marka Grechuty. Grzegorz Turnau wystąpi w poniedziałek w Teatrze Wielkim prezentując zupełnie nowe aranżacje swojej muzyki.
Twórczość Grzegorza Turnaua wielu uważa za fascynującą, bowiem łączy on współczesną muzykę z tradycyjnym nurtem krakowskiej piosenki literackiej. To właśnie dzięki takim artystom jak Turnau spokojne poetyckie klimaty docierają do szerszej publiczności, niekoniecznie skupionej w okolicach krakowskiego rynku.
Delikatne, nastrojowe, bardzo indywidualne kompozycje to główna cecha twórczości kompozytora. Każdy utwór artysty jest precyzyjnie dopracowany, wręcz do przesady. Nie jest możliwa żadna, nawet najmniejsza pomyłka, bądź zaniedbanie. Akompaniament fortepianowy lidera zespołu w wybitny sposób pozwala utrzymać władzę nad szalonymi instrumentami smyczkowymi. Prócz muzyki, oczywiście są jeszcze teksty. Obok tekstów własnych artysta śpiewa wiersze starannie wybranych poetów, m.in. Michała Zabłockiego (również reżysera teledysków), Ewy Lipskiej, Wiesława Dymnego i L. A. Moczulskiego. Takie połączenie wszystkich elementów sprawia, że zarówno sam Grzegorz Turnau jak i jego muzyka goszczą w sercach wszystkich, którzy choć troszkę znają się na dobrej muzyce.
Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się w najmłodszych latach wraz z grą na fortepianie, natomiast jego miłość do muzyki rozpoczęła się wraz z dniem, kiedy nie zmuszano go już do gr. Jak twierdzi: "szkoła muzyczna nie zdążyła zabić jego pasji do muzyki". Kariera rozwijała się powoli, zwłaszcza, że na początku Turnau interesował się głównie muzyką Beatlesów oraz zespołów Queen i Steely Dan. Odkrycie utworu Marka Grechuty zatytułowanego "Szalona lokomotywa" zmieniło całkowicie stosunek do polskiej tradycji muzycznej. Rozwój brzmienia zespołu Anawa, spowodował dalszy rozwój Turnaua. O sile wpływu zespołu świadczy fakt, że obecnie w jego zespole grają członkowie Anawy.
Najbardziej znane utwory artysty to: "Naprawdę nie dzieje się nic", "Cichosza" (tekst autorstwa M. Zabłockiego), "Między ciszą a ciszą", "Pamięć", "Bracka" (tekst autorstwa M. Zabłockiego), "To tu, to tam", "Tutaj jestem", "Wiem", "Liryka" oraz "Kawałek cienia".
Muzyk od początku swojej twórczości kroczył śladami Marka Grechuty. Jeszcze przed śmiercią artysty, Turnau rozpoczął prace nad płytą z jego piosenkami ukazanymi w nowej interpretacji. Bez atmosfery żałoby i patosu Grzegorz Turnau pragnie przedstawić wielkość twórczości Marka Grechuty, jego skromność, wrażliwość oraz niebywałą magię jego piosenek.
Podczas poznańskiego występu w Tatrze Wielkim zaprezentowane zostaną piosenki zmarłego artysty. Grzegorz Turnau zagra w poniedziałek dwa koncerty: o godzinie 17.00 oraz 20.30. Bilety w cenie od 10 zł do 20 zł.