Reklama

Wielkopolska otrzyma nowe pociągi z Funduszu Spójności UE

fot. Bartłomiej Banaszak / PKP SA
fot. Bartłomiej Banaszak / PKP SA

Komisja Europejska zatwierdziła dwie inwestycje na kwotę 250,7 milionów euro z Funduszu Spójności na modernizację polskich kolei i wzrost konkurencyjności w krajowym sektorze kolejowym. Dzięki temu do Wielkopolski trafi kilka nowych składów TLK i zmodernizowane zostaną wagony pasażerskie.

W ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" i finansowane z tej samej osi priorytetowej "Transport przyjazny środowisku" realizowane będą dwie duże inwestycje za kwotę ponad 250 mln euro, które musiała zatwierdzić Komisja Europejska. Inwestycje mają na celu m.in. odnowę taboru kolejowego w priorytetowych transeuropejskich korytarzach transportowych (TEN-T) na terenie Polski.

- Są to ważne dla Polski i Europy inwestycje, które powinny zwiększyć konkurencyjność kolei transeuropejskich. Staną się one bardziej atrakcyjne dla biznesu i turystyki oraz przyczynią się do wzmocnienia polskiej gospodarki. Są również bardzo dobrym przykładem tego, w jaki sposób inwestycje unijne w ramach Polityki Regionalnej mogą przyczyniać się do poprawy transportu dla naszych obywateli, zapewnienia bezpiecznych, zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska warunków podroży i wzrostu jakości życia -
mówi komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.

Pierwsza inwestycja polega na zakupie 20 pociągów, które będą kursowały jako pociągi kategorii TLK (Twoje Linie Kolejowe) w następujących transeuropejskich korytarzach transportowych (TEN-T): na odcinku Poznań - Warszawa w korytarzu sieci bazowej Morze Północne - Morze Bałtyckie; na odcinku Warszawa - Działdowo, Bydgoszcz - Gdynia, Zawiercie - Katowice oraz Idzikowice - Psary w korytarzu sieci bazowej Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie; oraz na odcinku Szczecin - Poznań oraz Psary - Kraków, które również należą do sieci TEN-T. W ramach Funduszu Spójności Unia Europejska sfinansowała 185,5 milionów euro z całkowitej inwestycji o wartości 285,2 milionów euro. Projekt rozpoczął się w listopadzie 2013 r. i powinien zostać ukończony do końca 2015 r.

W ramach drugiej inwestycji zmodernizowanych zostanie 150 wagonów pasażerskich i zakupionych zostanie 10 pojazdów do czyszczenia i konserwacji wagonów, w celu zwiększenia konkurencyjności w sektorze kolejowym i poprawy jakości usług sieci TEN-T na odcinku Przemyśl - Szczecin, przez Rzeszów - Krakow - Katowice - Opole - Wrocław i Poznań. W ramach Funduszu Spójności Unia Europejska sfinansuje 65,2 milionów euro z całkowitej inwestycji o wartości 100,3 milionów euro. Decyzja o dofinansowaniu obejmuje II etap projektu, który rozpoczął się w czerwcu 2013 r. i powinien być zakończony do września 2015 r.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
70.00 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro