Reklama

30% maturzystów z Wielkopolski nie zdało egzaminu dojrzałości!

W piątek maturzyści w całej Polsce poznali wyniki egzaminu maturalnego. Nie zdał go prawie co trzeci uczeń. W Wielkopolsce egzamin zaliczyło 70% maturzystów, a w skali kraju - 71%. 20% uczniów może podejść do poprawki w sierpniu, a pozostałe 10 procent dopiero za rok.

W skali kraju do matury w maju bieżącego roku przystąpiło 293 974 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Egzamin zdało 208 023 uczniów, co daje 71% całości. To o 10% mniej niż w roku ubiegłym. Do poprawki w sierpniu może przystąpić 19% uczniów, którzy nie zdali egzaminu (to blisko 60 tysięcy osób). Pozostałe 10% będzie musiało poprawić maturę za rok (nie zdali z więcej niż jednego przedmiotu - to około 30 tysięcy osób).

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


W przypadku naszego województwa do matury przystąpiło w tym roku blisko 26 tysięcy uczniów. Tylko 70% z nich zaliczyło egzamin. To znacznie gorzej niż przed rokiem. 20% może poprawić maturę w sierpniu, a dopiero za rok poprawiać ją będzie pozostałe 10%.

Najlepiej z maturą w naszym województwie poradzili sobie licealiści (zdawalność na poziomie 80%). Na drugim miejscu są absolwenci techników (56%), a następnie liceów profilowanych (37%). Fatalnie poszło uczniom z liceów uzupełniających i techników uzupełniających - maturę zdało tylko 11% z nich.

Zgodnie z przewidywaniami - najgorzej radzono sobie z egzaminem z matematyki. W Wielkopolsce zdało go tylko 72% uczniów (w Polsce 75%). Z języka polskiego średnia wyniosła 93% (w Polsce 94%). Dobre wyniki uzyskano z egzaminów z języków obcych (poziom podstawowy): z języka angielskiego 91% (w Polsce 92%), niemieckiego 97% (97%), francuskiego 100% (96%), hiszpańskiego 100% (98%), rosyjskiego 88% (92%) i włoskiego 100% (96%).

Tymczasem organizatorzy Poznań Game Arena, imprezy dla fanów gier komputerowych, która odbędzie się jesienią w naszym mieście, chcą nagradzać tych maturzystów, którym nie udało się zdać egzaminu dojrzałości. - Wyniki z matury Cię zaskoczyły? OBLAŁEŚ MATURĘ? Nie łam się. Prześlij nam w prywatnej wiadomości skan niezdanej matury a... w ramach pocieszenia otrzymasz bilet PGA VIP Day - informują na swoim profilu na Facebooku. "Promocja" ma potrwać tylko do poniedziałku. W komentarzach pod wpisem już pojawiły się krytyczne komentarze na temat "nagradzania głupoty".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
23.62 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro