Reklama
Reklama

Tydzień do PEKA: najważniejsze informacje

Nowe ceny biletów, nowe nośniki biletów, nowe biletomaty - podsumowując rewolucja. Dokładnie za tydzień, 1 lipca, w Poznaniu zmieni się system opłacania przejazdów komunikacją miejską. O czym trzeba pamiętać?

Bilety

Osoby, które sporadycznie korzystają z komunikacji miejskiej i nie chcą wyrabiać karty PEKA, będą mogły kupić jednorazowe bilety papierowe. Będzie ich jednak mniej niż obecnie. 3 zł zapłacimy za bilet 10-minutowy, a 4,6 zł za 40-minutowy. Dodatkowo funkcjonować będą bilety 24-godzinne, 48-godzinne i 72-godzinne. Wszystkie będzie można kupić m.in. w POK ZTM, Punktach Sprzedaży Biletów czy biletomatach.

Posiadacze kart PEKA będą mogli wykupić bilety okresowe oraz uzupełnić tzw. tPortmonetkę, która umożliwia opłacenie konkretnej liczby przejechanych przystanków. Ile zapłacimy za konkretny bilet lub przejazd? Odpowiedź na to pytanie da nam kalkulator przygotowany przez Zarząd Transportu Miejskiego TUTAJ. Wystarczy wejść na wskazaną stronę internetową i wybrać jaki sposób opłacania przejazdów nas interesuje - tPortmonetka, karta imienna lub na okaziciela. W przypadku wybrania karty imiennej musimy następnie zdecydować jaki rodzaj biletu nas interesuje (sieciowy lub trasowany). Pozostaje tylko wybranie liczby dni w wybranych datach, w których miałby obowiązywać bilet i pokazuje nam się cena biletu. W przypadku opłacania przejazdów z tPortmonetki wystarczy podać ile przystanków chcemy przejechać.

O wątpliwościach związanych z kartami PEKA na okaziciela i kupowaniem na nie biletów piszemy TUTAJ.

Dzieci i studenci

Pasażerowie regularnie korzystający z komunikacji miejskiej wyrabiają dla siebie kartę PEKA. Wyjątkiem są dzieci do 13. roku życia (wyrabiają PEKA Junior) oraz studenci posiadający Elektroniczną Legitymację Studencką. Do końca czerwca żacy mogą kupować bilety sieciowe na legitymację. Od 1 lipca studenci obecnego pierwszego roku dalej będą mieć możliwość doładowywania ELS-ów w ramach taryfy PEKA. Lista uczelni, które wydają ELS z możliwością adaptacji do systemu PEKA znajduje się poniżej.

Takie udogodnienie spotka także część studentów obecnego drugiego roku. Można już sprawdzić, czy dana Elektroniczna Legitymacja Studencka posiada wgraną aplikację PEKA (TUTAJ). Studenci obecnych starszych roczników muszą natomiast wyrobić sobie kartę PEKA.

- Jeśli ELS może funkcjonować w systemie PEKA, konieczna jest jej aktywacja - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM. - Wystarczy wówczas złożyć wniosek o adaptację karty w systemie PEKA i później aktywować kartę w momencie kupna biletu. Trwa to kilka chwil - zapewnia Trzebiatowski. Wniosek można złożyć przez internet (TUTAJ) lub osobiście w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM.

Zmienią się promocje


Jedna ze zmian związanych z PEKA to modyfikacja promocji, z jakich mogą korzystać pasażerowie komunikacji miejskiej. Obecnie są to m.in. promocje "3+1" dla rodzin oraz "12+1". Ta pierwsza umożliwia rodzinom otrzymanie 1 bezpłatnego imiennego biletu ulgowego dla dziecka (sieciówki) pod warunkiem, że bilety sieciowe kupują dla siebie rodzice oraz jedno z ich dzieci. "12+1" to natomiast oferta dla osób kupujących sieciówkę każdego miesiąca przez okrągły rok - po kupieniu 12 biletów, trzynasty dostają gratis.

Od 1 lipca te promocje przestaną obowiązywać. - Darmowe bilety dostępne w ramach tych ofert będą wydawane do końca czerwca 2014 roku osobom, które uzyskały uprawnienie do ich nabycia. Oferty obejmują wyłącznie darmowe bilety, których ważność rozpocznie się nie później niż w czerwcu 2014 - wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.

Od 1 lipca wciąż będzie można kupować bilety semestralne, a także obowiązywać będą promocje "bilet 24-godzinny na weekend" (jeśli skasujemy bilet 24-godzinny po 20.00 w piątek, możemy z nim jeździć do 24.00 w niedzielę) oraz "oferta weekendowa" (w soboty i niedziele dorosły posiadacz normalnego biletu imiennego sieciowego może bezpłatnie przewozić pod opieką do trójki dzieci w wieku do 15 lat).

Nowe możliwości da także system PEKA. - Pojawi się "bilet 24-godzinny za opłaty z tPortmonetki". Po dokonaniu przez pasażera korzystającego z tPortmonetki w ciągu jednego dnia wydatku na przejazdy stanowiącego równowartość ceny biletu 24h (13,60 zł) dalsze opłaty z tPortmonetki przestają być naliczane, a pasażer do końca tego dnia, podróżuje bez opłat - tłumaczy ZTM.

Innym udogodnieniem będzie możliwość przesiadania się pomiędzy pojazdami w ramach opłacania konkretnej liczby przejechanych przystanków.

Nowe biletomaty dopiero się pojawią

Do końca września w Poznaniu ma się pojawić pierwszych 20 nowych biletomatów. Kolejnych 20 ma stanąć do końca października. Łącznie będzie ich 70. - Nowe automaty będą umożliwiały sprzedaż biletów jednorazowych oraz dokonywanie płatności za bilety lub doładowania tPortmonetki za pomocą kart płatniczych, w tym także zbliżeniowych - informuje ZTM.

- Od 1 lipca 2014 roku nie będzie możliwości doładowania biletów okresowych w obecnych biletomatach stacjonarnych. Do czasu wymiany na nowe urządzenia, każdy z automatów będzie sprzedawał wyłącznie bilety jednorazowe w taryfie obowiązującej od 1 lipca - dodaje.

Drużyna PEKA na ostatniej prostej

Na tydzień przed wejściem w życie systemu PEKA na ulicach pojawiać się będą członkowie Drużyny PEKA. To 20 przeszkolonych osób, które będą rozwiewać wątpliwości pasażerów w Punktach Obsługi Klienta, a także na najważniejszych przystankach. - Będą mieli na sobie charakterystyczne koszulki z logotypem PEKA oraz hasłem "Zapytaj mnie o system PEKA" - wyjaśnia ZTM.

Najważniejsze informacje o systemie PEKA są dostępne na specjalnej stronie internetowej peka.poznan.pl.

Jak oceniasz powołanie grupy informującej o systemie PEKA?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro