Reklama

PEKA coraz bliżej, a pytań wciąż sporo

Coraz mniej czasu zostało do wprowadzenia systemu PEKA w mieście. Nasi czytelnicy mają wątpliwości związane m.in. z kartami na okaziciela, a także aktywowaniem biletów zakupionych przez internet. Do tej pory e-bilet kupiło około 1000 osób.

We wtorek pisaliśmy o kalkulatorze, dzięki któremu każdy może obliczyć ile zapłaci za bilet lub przejazd konkretnej liczby przystanków komunikacją miejską od 1 lipca (TUTAJ). Pytań o funkcjonowanie systemu PEKA jest jednak znacznie więcej.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


- Proszę o logiczne wyjaśnienie dlaczego nie można skorzystać z ulgowych przejazdów na karcie PEKA na okaziciela? Takiej informacji udzieliło mi Biuro Obsługi Klienta ZTM - napisał do nas czytelnik, Tomasz. Jak wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM, ulgowe przejazdy z kartą na okaziciela są możliwe. - Ale tylko w przypadku opłacania przejazdu z tPortmonetki. Wówczas wchodząc do pojazdu naciskamy na ekranie czy chcemy kupić bilet ulgowy czy normalny i musimy mieć świadomość, że w przypadku kontroli i deklarowania, że mamy ulgę - musimy mieć przy sobie dokument tę ulgę potwierdzający - mówi. - W przypadku biletów okresowych na okaziciela naliczenie ulgi nie jest możliwe, bo przecież z jednej karty mogą korzystać osoby posiadające ulgę i jej nie posiadające - zaznacza.

Nasz inny czytelnik, Andrzej, sugeruje, że dostęp do kart na okaziciela jest utrudniony. - Brak dostępności kart na okaziciela uniemożliwi korzystanie od 1 lipca 2014 z nowej taryfy przystankowej za pomocą tPortmonetki osobom nieposiadającym kart imiennych. W ten sposób osoby te będą zmuszone do korzystania z biletów czasowych za minimum 3,00 zł na 10 minutowy przejazd. Brak dostępu do kart PEKA na okaziciela stanowi zatem instrument czerpania przez ZTM ogromnych zysków z osób niemogących korzystać z taryfy przystankowej. Wydaje się, że ZTM celowo utrudnia dostęp do kart na okaziciela, które obecnie można otrzymać tylko przy zakupie biletu okresowego za ponad 150 zł - pisze.

Trzebiatowski tłumaczy, że rzeczywiście obecnie otrzymanie karty na okaziciela jest możliwe wyłącznie w przypadku nabycia biletu sieciowego za około 150 złotych. - Ale od 1 lipca to się zmieni. Aby otrzymać kartę na okaziciela będzie trzeba zapłacić kaucję w wysokości 21 złotych. Następnie będziemy mogli doładować kartę biletem okresowym lub używać tPortmonetki - zaznacza.

Inna sprawa, to aktywowanie biletu kupionego na kartę PEKA przez internet. - Chciałem zrobić transfer e-biletu w autobusie 63 i żaden z 8 czytników nie działał. Karta była w "kieszonce", a informacja ciągle była ta sama: włóż kartę do czytnika. Żenada - napisał do nas Kuba.

ZTM przypomina, że obecnie aktywowanie e-biletu jest możliwe wyłącznie w czytnikach umieszczonych w Punktach Obsługi Klienta. - Docelowo w czytnikach w pojazdach także będzie można aktywować e-bilet, ale w tej chwili nie jest to możliwe. Do tej pory bilet przez internet kupiło około 1000 osób - kończy Trzebiatowski.

Więcej o systemie PEKA w środowej Otwartej Antenie o 20.35 w Telewizji WTK.

Jak oceniasz przygotowania do wprowadzenia systemu PEKA?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro