Reklama
Reklama

Co za 10 mln zł: tramwaj wodny na Malcie i Park Rycha Peji?

fot. Jarosław Adamowski
fot. Jarosław Adamowski

Miasto ogłosiło listę projektów zgłoszonych w ramach poznańskiego budżetu obywatelskiego. Z 207 wstępną weryfikację przeszło 187. Co poznaniacy chcą stworzyć w mieście za 10 milionów złotych?

Do niedzieli można było zgłaszać projekty do zrealizowania w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. - Łącznie wpłynęło 207 projektów, z czego 187 przeszło wstępną weryfikację. Odpadły podwójne lub te, które zostały jedynie jako kopie robocze - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta.

Już we wtorek pisaliśmy, że przedstawiono także, z których dzielnic pochodzi najwięcej projektów z zaznaczeniem, że pod uwagę nie były tu brane inwestycje obejmujące kilka dzielnic lub całe miasto. Lokalnie najbardziej zyskać na budżecie obywatelskim może Stare Miasto (29% wszystkich projektów dotyczy właśnie tej dzielnicy). Na drugim miejscu znalazły się Jeżyce (24%), a na trzecim Nowe Miasto (21%). 16% projektów dotyczy Grunwaldu, a 8% Wildy.

Gdyby miasto miało zrealizować wszystkie projekty zgłoszone w ramach akcji, musiałoby przeznaczyć na ten cel zawrotną kwotę minimum 260 milionów złotych.

Jakie pomysły na ulepszenie miasta mają poznaniacy? Wśród propozycji są m.in. Park Księżycowy na Grunwaldzie w rejonie ul. Księżycowej i Słonecznej za około 2 mln złotych, sieć elektronicznych liczników rowerów za około 700 tysięcy zł, Poznańskie Muzeum Futbolu na INEA Stadionie za 1,5 mln zł, nazwanie ronda na skrzyżowaniu ulic Stróżyńskiego i Szymanowskiego - rondem 96 Ofiar Tragedii Smoleńskiej za około 100 tysięcy złotych (w tym budowa pomnika na rondzie).

Kolejne pomysły zakładają m.in. powstanie przystani nad Wartą w pobliżu mostu Królowej Jadwigi za 3 mln złotych, utworzenie zegara świetlnego na dachu lub nad wejściem do budynku Poznań City Center, który byłby dobrze widoczny dla podróżnych. Zaproponowano także, by na Jeziorze Maltańskim utworzyć sezonową przeprawę promową lub tramwaj wodny, który połączyłby Termy Maltańskie z terenem przy stoku Malta Ski (2 mln zł). Za 200 tysięcy złotych brzeg jeziora miałby natomiast zostać obsadzony roślinami, które zmniejszyłyby falę na tafli akwenu.

Wśród projektów są też kładki nad Wartą dla pieszych i rowerzystów - m.in. taka, która połączyłaby Starołękę i Dębiec (m.in. dołożenie się miasta do remontu kładki PKP) oraz taka, która byłaby przedłużeniem ulicy Jordana w kierunku os. Piastowskiego.

Jeden z poznaniaków proponuje utworzenie parku Rycha Peji z ławką twórców i sceną za 100 tysięcy złotych. Kolejna osoba chce, by Wartę przy Ostrowie Tumskim obsadzić sadzonkami winogron, tak by powstała winnica. Następna propozycja dotyczy utworzenia w mieście cmentarza dla zwierząt. Ktoś inny proponuje także utworzenie policji dla zwierząt.

Za 3 mln złotych miałby zostać rozbudowany monitoring miejski, a za 8 mln złotych w miejscach, w których doszło do śmiertelnych wypadków miałyby stanąć fotoradary. Około 200 tysięcy złotych miałoby pochłonąć stworzenie zjeżdżalni w różnych parkach wykorzystujących naturalne wzniesienia, a ponad 1 milion pochłonęłaby budowa wodnego placu zabaw na terenie pływalni w parku Kasprowicza.

Student proponuje przywrócenie neonów na ulicę Święty Marcin, a Konrad Dąbrowski od lat zajmujący się fortami wnioskuje o utworzenie ścieżki pieszo-rowerowej z Malty na Ostrów Tumski w... dwuprzepustowym jazie fortecznym Śluzy Cybińskiej, który znajduje się pod ul. Jana Pawła II.

Wszystkie projekty można zobaczyć tutaj.

W najbliższym czasie wybrane zostaną te projekty, które znajdą się na liście do głosowania. Głosowanie zaplanowano na pierwszą połowę października. Pierwszy raz głosować będą mogły osoby, które ukończyły 16 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
25.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro