Reklama

Os. Czecha: tramwaje są zbyt głośne?

fot. Google Street View

Mieszkanka osiedla Czecha skarży się na tramwaje, które przejeżdżając ulicą Chartowo od pewnego czasu generują spory hałas. MPK przyznaje, że skargi na hałas spływają do przewoźnika przede wszystkim latem. Czy można z tym coś zrobić?

O problemie hałasu generowanego przez tramwaje poinformowała nas czytelniczka mieszkająca na os. Czecha na Ratajach. - Od pewnego czasu tramwaje przejeżdżające między os. Czecha 77 a Lecha bardzo hałasują - pisze. - Piszczenie torów jest nie do zniesienia. W dodatku prędkość z jaką motorniczowie jeżdżą powoduje dodatkowy hałas. Otwarcie okna wieczorem wiąże się z hałasem, który zakłóca rozmowy oraz np. oglądany film. Jednym z rozwiązań byłoby ograniczenie prędkości na tym odcinku, co ograniczy też częstotliwość wydawanego dźwięku - dodaje.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przyznaje, że problem z hałasem występuje od lat. - Mieszkanie w sąsiedztwie linii tramwajowych daje nam łatwy i szybki dostęp do tramwaju, który jest najlepszym i najszybszym środkiem komunikacji miejskiej. Ale ceną, którą musimy za to zapłacić jest hałas, który jest szczególnie uciążliwy latem, gdy częściej otwieramy okna i wietrzymy nasze mieszkanie - tłumaczy Iwona Gajdzińska, rzeczniczka MPK.

To właśnie latem do przewoźnika trafia zdecydowanie więcej zgłoszeń niż zimą. Sposobów na ograniczenie hałasu jest kilka. - Wymieniamy tabor na nowoczesny i bardziej przyjazny dla miasta i jego mieszkańców. Podczas modernizacji torowisk, w miarę posiadanych środków, stosujemy specjalne wygłuszenia, elastomerowe okleiny na szyny, elastyczne podkładki likwidujące skutki wibracji - głównej przyczyny hałasu, smarujemy szyny i obręcze kół, wymieniamy napędy drzwiowe, likwidujemy spękania szyn i szlifujemy szyny - wymienia.

Każde z tych działań ogranicza hałas tak, by "mieścił się" w normach. Nie likwiduje go jednak w całości. - Niewątpliwie odgłos przejeżdżających tramwajów daje się również mocno we znaki mieszkańcom os. Czecha. Na akustykę tego miejsca ma niebagatelny wpływ sąsiedztwo tunelu, który nie absorbuje dźwięków tylko je odbija. Można oczywiście wprowadzić dodatkowe ograniczenie prędkości, które obniży emisję hałasu o kilka decybeli, ale wydłuży to czas podróży i wpłynie na częstotliwość kursów. Możemy jednak obiecać, że będziemy w tym miejscu prowadzić wyrywkowe kontrole prędkości - kończy Gajdzińska.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia. Mają być burze z gradem
28℃
18℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
11.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro