Reklama

Boże Ciało: będzie procesja, będą odholowywać auta!

Jedno z aut odholowywanych w ubiegłym roku | fot. Krystian Andrzejewski
Jedno z aut odholowywanych w ubiegłym roku | fot. Krystian Andrzejewski

W czwartek, ze względu na przypadające w tym dniu Boże Ciało, w Poznaniu odbywać się będą procesje. Centralna wyruszy z kościoła pw. Bożego Ciała i będzie zmierzać w kierunku katedry. Auta zaparkowane na trasie będą odholowywane. W zeszłym roku było ich... kilkadziesiąt.

W ubiegłym roku centralna procesja Bożego Ciała sprawiła sporo kłopotów kierowcom. Kilkudziesięciu z nich zdziwiło się, gdy nie mogli odnaleźć swoich samochodów na miejscach parkingowych, na których pozostawili auta dzień wcześniej. Pojazdy odholowano ze względu na przejście największej w Poznaniu procesji.

Lawety wywoziły auta głównie z ulic Krakowskiej, Garbary i Chwaliszewa. Wszędzie zakaz parkowania obowiązywał od 6.00 rano w czwartek. - Nie zależy nam na usuwaniu samochodów - mówił w Boże Ciało mł.insp. Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki. - Ale nie ma mowy o nieprzestrzeganiu prawa. Jest oznakowanie, które jest zatwierdzone i trzeba się do tego prawa zastosować - dodał.

Kierowcy jednak mieli wątpliwości co do oznakowania. Podkreślali, że znaki informujące o zakazie pojawiły się na ulicach dopiero... w środę wieczorem, gdy część kierowców już zdążyła zaparkować auta przy ulicach. Jeden z oburzonych kierowców opisał swoją historię odholowania auta w internecie, a jego wpis stał się ogólnopolskim "hitem":

"Poznań 30 maja 2013 roku, centrum, raczej zaniedbana, ruchliwa, bardzo rzadko sprzątana ulica Garbary.

Dziś o 6 rano obudził mnie bardzo głośny hałas, wyglądam przez okno a tam trzy wielkie wozy do sprzątania ulicy jeżdżą kilkukrotnie w jedną i drugą stronę pucują ją aż do połysku. Na ulicy pusto, brak jakichkolwiek samochodów, w tym mojego, który był tam zaparkowany.

Dzwonię na policję, a tam dowiaduję się, że mam się zgłosić na komisariat. Na komisariacie w holu kolejka wkurzonych ludzi, którym odholowano samochody tego dnia z powodu przejścia procesji oraz specjalnie zorganizowany na tę okoliczność stolik do wystawiania mandatów i dwie panie policjantki sprawnie obsługujące petentów, wyposażone z standardową gadkę i zdjęcia znaków zamontowanych przy wjeździe z obu stron ulicy, które podobno od kilku dni ostrzegają, że 30.05.2013 na ulicy jest zakaz parkowania. Znaki mają może 30cm na 30cm i jeśli się tam jeździ codziennie nie sposób ich zauważyć. Żadnych innych informacji.

Wynik całej operacji to 100 zł mandatu za złe parkowanie i 1 punk karny oraz 400 zł za odholowanie samochodu na parking pod Poznaniem, gdzie nie sposób się dostać (nie jeździ tam żadna komunikacja, tylko taksówką i to w drugiej strefie). Do tego, cały dzień stracony a moja dziewczyna z naszym 10 miesięcznym dzieckiem udupiona w domu bo wózek trzymamy w bagażniku aby nie targać go na trzecie piętro po schodach. A mieliśmy zaplanowane aby rano się spakować i jechać na cały dzień w odwiedziny za miasto do rodziców.

Jak chodzą z kolędą zbierać kasę, to każdy jest indywidualnie poinformowany z dokładnością co do minuty kiedy do niego przyjdą. Ale, jak idzie procesja, to każdy powinien sam wiedzieć, że będą samochody odholowywać. Masakra!
"

I w tym roku centralna procesja Bożego Ciała przejdzie z kościoła pw. Bożego Ciała do katedry na Ostrowie Tumskim. Uczestnicy procesji wyruszą około godziny 11.00 ulicami Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo. Zakończenie procesji zaplanowano około godziny 13.00. Podobnie jak w latach ubiegłych - na trasie procesji obowiązywać będzie ZAKAZ PARKOWANIA (od 6.00 rano w czwartek do zakończenia procesji). Samochody zaparkowane na trasie będą odholowywane.

Przypominamy, że w mieście odbywać się będą także inne, parafialne procesje Bożego Ciała. Kierowcy muszą więc liczyć się z utrudnieniami w ruchu - przede wszystkim w godzinach popołudniowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro